- Seniori pribúdajú nie len na Slovensku, ale aj vo svete.
- Demografická kríza ma fatálne dopady udržateľnosť hospodárstva.
- OECD upozorňuje, že do trhu práce sa musia viac zapájať práve seniori a ženy.
Seniori sa čoskoro stanú najrýchlejšie rastúcou skupinou ľudí na trhu práce. Starnutie populácie v krajinách OECD prináša nebývalé výzvy, ktoré si budú vyžadovať radikálne zmeny v prístupe k práci a dôchodkom.
Seniori čelia novej realite trhu práce
Podľa najnovšej správy OECD Employment Outlook 2025 je starnutie populácie jedným z megatrendov, ktoré formujú budúcnosť spoločností a trhov práce.
Pomer závislosti starších ľudí – počet ľudí vo veku 65 rokov a starších k pracujúcej populácii – má v nasledujúcich 35 rokoch dosiahnuť v mnohých krajinách OECD bezprecedentne vysoké úrovne.
Situácia je alarmujúca. Ak sa nezmenia existujúce vzorce práce a odchodu do dôchodku, počet starších neaktívnych ľudí, ktorých bude musieť podporiť každý pracovník, by sa mohol medzi rokmi 2018 a 2050 zvýšiť v priemere krajín OECD o približne 40 %.
Údaje, ktoré zverejnil Inštitút pre stratégie a analýzy, odhaľujú dramatický pokles počtu detí v pomere k seniorom na Slovensku.
Zatiaľ čo v roku 1964 pripadali na jedného seniora nad 65 rokov štyri deti, dnes je situácia úplne iná.
V súčasnosti pripadá na každého dôchodcu len 0,85 dieťaťa a prognózy naznačujú ďalšie zhoršovanie tohto pomeru. Podľa najnovších odhadov bude v druhej polovici tohto storočia na jedno dieťa pripadať až 2,5 až 2,85 seniora.
Ženy a starší pracovníci – kľúčová skupina
Ženy a starší pracovníci sa stávajú kľúčovou skupinou pre udržanie stability trhu práce. Pracovníci vo veku 75 rokov a starší sú najrýchlejšie rastúcou vekovou skupinou v pracovnej sile – ich počet je od roku 1964 viac ako štvornásobný. V súčasnosti pracuje v krajinách OECD približne 9 % dospelých vo veku 75 rokov a starších, čo je približne dvojnásobok podielu z roku 1987 (4 %).
Demografia však predstavuje dvojitú výzvu. Starší vekové skupiny rastú rýchlejšie ako populácia celkovo, najmä ľudia vo veku 65 rokov a starší, pričom jednotlivci v týchto skupinách majú menšiu pravdepodobnosť účasti na trhu práce.
Vzdelávanie seniorov zaostáva
Problém sa zhoršuje kvôli nedostatočnému prístupu k vzdelávaniu pre starších pracovníkov. Iba tretina dospelých vo veku 60 až 65 rokov sa v roku 2023 zúčastnila vzdelávacích kurzov, v porovnaní s viac ako polovicou tých vo veku 25 až 44 rokov. Existuje preto naliehavá potreba zlepšiť zručnosti starších pracovníkov a podporiť ich účasť na cielených vzdelávacích kurzoch.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.