Mnoho vodičov stále ignoruje tento priestupok. Pokuta sa môže vyšplhať až na 5-tisíc eur

  • Mnoho vodičov chodí po cestách bez toho, aby mali vybavené PZP.
  • Podľa údajov môže ísť až o 300-tisíc vozidiel.
  • Pokuta sa môže navýšiť až na 5-tisíc eur.
Off topic Neoplatí sa zanedbať túto povinnosť
Neoplatí sa zanedbať túto povinnosť. Zdroj: shutterstock.com/antoniodiaz/Prostock-studio
Okazio PCOkazio mobil

Počet áut na našich cestách sa čoraz viac zvyšuje, no nie všetci majitelia pohonných vozidiel si plnia svoju základnú povinnosť. Pokuta môže byť pritom skutočne vysoká. O téme informoval motoristický portál TOPSPEED.sk.

Hovoríme o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Jeho uzatvorenie by ste si mali vybaviť hneď, pokiaľ vám do vlastníctva pribudne nejaké vozidlo, na ktoré sa toto poistenie vzťahuje.

Mnoho vodičov však chodí po cestách bez toho, aby toto poistenie mali vybavené. Podľa údajov Slovenskej asociácie poisťovní jazdí bez PZP po slovenských cestách viac ako 300-tisíc vozidiel.

Pokuta je naozaj vysoká

Pokuta je naozaj vysoká. Zdroj: shutterstock.com/Monkey Business Images

Avšak táto štatistika nebude najpresnejšia, pretože zahŕňa aj také vozidlá, ktoré je potrebné vyradiť z evidencie, no úrady nedisponujú takouto informáciou od pôvodných majiteľov daných vozidiel.

Slovenská kancelária poisťovateľov tvrdí, že aj štát by sa mal týmto problémom intenzívnejšie zaoberať. Ten zatiaľ na situáciu zareagoval už v apríli tohto roka tým, že od 1. augusta výrazne zvýšil ceny pokút.

Štát zvýšil pokuty

Pokuty sú od 1. augusta 2024 v rozpätí od 50 až do 5 000 eur. Dovtedy mohli okresnú úrady udeliť vodičov áut bez uzatvoreného PZP ponuky od 16,60 do 3 319,40 eura, takže navýšenie pokút v prípade najnižšej sadzby predstavuje až trojnásobok.

Súčasťou novely boli vyššie maximálne poistné krytia a zjednotenie určovania výšky škody na základe jasných pravidiel. Avšak tam záujem zo strany štátu zjavne skončil.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.