Senátorka potvrdila Bitcoin ako súčasť strategickej rezervy USA

  • Bitcoin by sa mohol stať strategickou rezervou USA.
  • Bolo by to historicky prvýkrát vo svete.
  • Navrhuje to senátorka Cynthia Lummisová.
Novinky Bitcoin sa môže stať pre USA strategický
Bitcoin sa môže stať pre USA strategický. Zdroj: shutterstock.com/Algorithm images/Luca Perra
BitmarketsKvakomat mobil

Bitcoin je aj po voľbách v centre pozornosti. Americká senátorka Cynthia Lummisová sa už dlho profiluje ako jedna z najvýraznejších zástankýň Bitcoinu a kryptomien v americkej politike. Vo svojich nedávnych vyjadreniach opäť zdôraznila svoju víziu, aby USA zriadili strategickú rezervu v Bitcoine, ktorá by mohla posilniť finančnú stabilitu krajiny a poskytovať ochranu pred ekonomickými neistotami, uvádza v aktuálnej správe portál Cryptopotato.

Bitcoin ako rezervné aktívum

Tento prístup sa odlišuje od tradičných rezervných aktív, ako je zlato či štátne dlhopisy. A znamenal by významný krok vpred v uznávaní kryptomien ako relevantných aktív v národných financiách. Senátorka Lummisová je presvedčená, že Bitcoin môže pôsobiť ako účinný nástroj na ochranu proti inflácii, ktorá momentálne ovplyvňuje ekonomiky po celom svete.

Vzhľadom na to, že zásoba Bitcoinu je obmedzená na 21 miliónov kusov, jeho hodnota môže byť odolnejšia voči inflácii než tradičné fiat meny, ktorých objem je možné zvyšovať tlačením peňazí. Zároveň Bitcoin nie je kontrolovaný žiadnou centrálnou bankou. Práve to podľa Lummisovej predstavuje alternatívu voči potenciálne nestabilným a na politické manipulácie náchylným fiatom, ako je americký dolár.

Aj keď vízia senátorky Lummisovej získava podporu medzi kryptomenovými nadšencami, zároveň vyvoláva otázky o potenciálnych rizikách. Hodnota Bitcoinu je známa svojou vysokou volatilitou, čo by mohlo spôsobiť neočakávané výkyvy vo finančnej stabilite USA.

Očakávate, že bude Bitcoin súčasť strategických rezerv v USA?

Tento aspekt spôsobuje opatrnosť u mnohých finančných inštitúcií a regulátorov, ktorí poukazujú na potrebu dôkladného posúdenia rizík pred prijatím takého kroku. Lummisová však tvrdí, že aj napriek volatilite môže Bitcoin v dlhodobom horizonte stabilizovať hodnotu rezervy, pretože jeho deflačný charakter by mohol kompenzovať riziko krátkodobých výkyvov.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Geopolitická stabilita

Jedným z argumentov senátorky Lummisovej pre vytvorenie strategickej rezervy v Bitcoine je aj geopolitický rozmer. Zatiaľ čo krajiny ako Rusko a Čína aktívne pracujú na diverzifikácii svojich rezerv od amerického dolára, USA môžu posilniť svoju pozíciu prijatím Bitcoinu do svojich rezerv. Vytvorenie takejto rezervy by mohlo Spojeným štátom poskytnúť určitú výhodu v nadchádzajúcom konkurenčnom prostredí globálnych rezerv. Tam práve Bitcoin môže zohrávať dôležitú úlohu ako decentralizované aktívum.

Modernizácia finančného systému

Podľa Lummisovej môže Bitcoin slúžiť ako dôležitý krok k modernizácii finančného systému USA. Jej návrhy tak majú za cieľ nielen vytvorenie strategickej rezervy, ale aj zabezpečenie jasných regulácií, ktoré by umožnili bezpečné a efektívne využívanie Bitcoinu v národnej ekonomike. Táto modernizácia môže posilniť konkurencieschopnosť USA v oblasti digitálnych financií a ponúknuť stabilitu, akú nemôže poskytnúť žiadna tradičná mena.

Napriek výzvam, ktoré so sebou prináša volatilita Bitcoinu, zostáva Cynthia Lummisová pozitívna. Je presvedčená o jeho potenciáli stať sa dôležitým prvkom americkej finančnej stability. Ak by sa jej vízia podarila realizovať, Spojené štáty by sa stali prvou veľkou krajinou, ktorá integrovala Bitcoin. A to priamo do svojich rezerv. Tento krok by bol prelomový a mohol by ovplyvniť aj globálny postoj k Bitcoinu a ďalším kryptomenám.

Catslap PC banertxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.