Šéfka ECB vydala dôležité varovanie

  • Šéfka ECB upozornila, že Európa stráca konkurencieschopnosť.
  • Rast HDP v eurozóne stagnuje dlhé roky pod úrovňou 1 %.
  • Znovuzvolenie Donalda Trumpa znamená riziko obchodnej vojny.
Ekonomika Christine Lagardeová vydala varovanie
Christine Lagardeová vydala varovanie. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/CeltStudio
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ekonomika v eurozóne stagnuje a takmer nestúpa. Eurozóna už dlhší čas bojuje so slabým rastom hospodárstva. Jedným z hlavných negatívnych následkov tohto stavu ekonomiky je fakt, že Európa nebude schopná financovať sociálny štát, uvádza denník Trend na základe správy Financial Times.

Eurozóna čelí pomalému rastu HDP

Podľa údajov Trading Economics hrubý domáci produkt (HDP) v eurozóne vzrástol v treťom štvrťroku 2024 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom len o 0,40 %. Priemerná miera rastu HDP v eurozóne od roku 1995 do roku 2024 dosahovala 0,38 %, pričom v treťom štvrťroku 2020 bolo zaznamenané historické maximum 11,70 % a v druhom štvrťroku 2020 rekordné minimum -11,10 %.

Rast HDP v eurozóne

Rast HDP v eurozóne. Zdroj: Trading Economics

Šéfka ECB Christine Lagardeová nedávno uviedla, že tento stav nie je dlhodobo udržateľný. Európska únia (EÚ) čelí riziku nižších daňových príjmov a vyšších dlhových pomerov, čo spôsobuje obmedzené možnosti pre sociálne výdavky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Obchodná vojna na spadnutie

Ďalším významným rizikom, ktoré umocňuje súčasnú napätú situáciu, je znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA. Bezprostredne po voľbách sme vás informovali o tom, že hlavnou obavou týkajúcou sa medzinárodného obchodu je zavedenie vysokých ciel pre tovary z EÚ zo strany USA pod vedením Trumpa. To by v konečnom dôsledku spôsobilo obchodnú vojnu.

Spôsobí podľa vás Donald Trump obchodnú vojnu s Európou?

Európa čelí zníženej konkurencieschopnosti

Christine Lagardeová vyzvala krajiny, aby sa nerozdeľovali na konkurenčné bloky. Európa sa musí prispôsobiť efektívnejšie novému geopolitickému prostrediu a získať späť konkurencieschopnosť.

Je dôležité upozorniť na fakt, že Európa je obzvlášť zraniteľná voči potenciálnej obchodnej vojne, pretože je veľmi otvorená na pôde medzinárodného obchodu. To znamená, že sme od zahraničných obchodných vzťahov viac závislí. Obchod tvorí vyše 50 % celkového hospodárstva Európy.

Ako sme informovali už skôr, Trump počas svojho predchádzajúceho obdobia zvýšil clá na viacero tovarov z EÚ, čo malo nepriamy vplyv aj na slovenské exporty. Ak sa to zopakuje, Európu to priamo zasiahne a výnimkou nebude ani Slovensko, ktoré je od automobilového sektoru závislé.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.