Šéf americkej centrálnej banky vydal nové vyhlásenie. Sadzby tak skoro neklesnú

  • Fed plánuje pristúpiť k znižovaniu úrokových sadzieb až neskoršej časti roka.
  • Centrálna banka sa obáva hrozieb, ktoré by mohli zvýšiť infláciu.
Ekonomika Fed sa obáva zníženia úrokových sadzieb
Fed sa obáva zníženia úrokových sadzieb, Zdroj: shutterstock.com/Melnikov Dmitriy
BitmarketsBitmarkets

Federálny rezervný systém (Fed) v Spojených štátoch naďalej očakáva zníženie svojej základnej úrokovej sadzby neskôr v tomto roku. Uviedol to v stredu šéf inštitúcie Jerome Powell, pričom upozornil, že pokračujúci pokrok v boji proti inflácii stále nie je zaručený. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Ak sa ekonomika bude vyvíjať celkovo podľa očakávaní, bude pravdepodobne vhodné začať v určitom okamihu tohto roka zmierňovať reštriktívnu politiku,” uviedol Powell na pôde Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov. „Hospodársky výhľad je však neistý a pokračujúci pokrok smerom k nášmu 2-percentnému inflačnému cieľu nie je zaručený,” dodal.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Fed upozorňuje na riziká

Powell zotrval pri formuláciách, ktoré Fed používa vo vzťahu k načasovaniu možného začiatku znižovania sadzieb v závislosti od stavu ekonomiky. Inflácia sa od dosiahnutia 40-ročného maxima v roku 2022 „výrazne zmiernila”, existujú však riziká, že predčasné zníženie sadzieb by mohlo viesť k jej opätovnému zrýchleniu, ako aj riziká, že príliš dlhé udržiavanie reštriktívnej menovej politiky by mohlo poškodiť hospodársku expanziu, vysvetlil šéf Fedu.

Fed, ktorý v USA vykonáva funkciu centrálnej banky, drží svoju základnú úrokovú sadzbu od júla minulého roka v pásme 5,25 % až 5,5 %, čo je najvyššia úroveň za viac ako 20 rokov. Tvorcovia menovej politiky stále potrebujú „väčšiu dôveru” v pokračujúci pokles inflácie, kým budú môcť rozhodnúť o znížení sadzieb, uzavrel Powell.

Prečítajte si aj: Zlato vystrelilo do nebies. Dosiahlo nové historické maximum

Wallstreetpepe PC banertxb