Sedavý spôsob života je novodobým zabijakom. Tu je 5 tipov, ako pri ňom zostať fit

  • Sedavý spôsob života ničí nielen naše zdravie, ale aj životy.
  • Tu je preto 5 skvelých tipov, vďaka ktorým zostanete aj pri sedavej práci fit.
Off topic Sedavý spôsob života vás pripraví o zdravie
Sedavý spôsob života vás pripraví o zdravie. Zdroj: shutterstock.com/Studio Romantic a fizkes
BitmarketsBitmarkets

Tip 4: Integrácia pohybu do pracovného dňa

Jedným z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako zvýšiť našu fyzickú aktivitu počas pracovného dňa, je používanie schodov namiesto výťahu.

Motivujúci výpočet

Predstavte si, že pracujete na 4. poschodí a každý deň absolvujete cestu hore a dole schodmi aspoň dvakrát. Za rok by ste týmto spôsobom vystúpali neuveriteľných 2080 poschodí, čo je ekvivalent výstupu na Eiffelovu vežu takmer 15-krát. Okrem toho, že si precvičíte svaly nôh a zadku, schody sú skvelým kardiovaskulárnym cvičením, ktoré podporuje zdravie srdca a pľúc.

Ďalším skvelým tipom je využitie obednej prestávky na krátku prechádzku. Namiesto toho, aby ste celú prestávku presedeli v kancelárii alebo jedálni, vyhraďte si aspoň 15-20 minút na svižnú prechádzku v okolí pracoviska. Čerstvý vzduch a slnečné lúče vám dodajú energiu a zlepšia náladu, zatiaľ čo chôdza pomôže rozhýbať stuhnuté svaly a kĺby. Ak máte možnosť, choďte sa prejsť do blízkeho parku alebo zelenej zóny, kde si môžete vychutnať krásy prírody a na chvíľu sa odpojiť od pracovného zhonu.

Pre tých, ktorí chcú ísť ešte o krok ďalej, sú skvelou voľbou aktívne pracovné stretnutia, tzv. walking meetings. Namiesto tradičných sedení v zasadačke, dohodnite sa s kolegami na stretnutí počas prechádzky. Chôdza podporuje kreativitu a pomáha lepšie sa sústrediť na preberané témy. Navyše, kombinácia fyzickej aktivity a pracovného nasadenia prináša dvojnásobný úžitok – nielen že sa hýbete, ale zároveň efektívne využívate pracovný čas.

Tip 5: Pravidelná fyzická aktivita mimo práce

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dospelým jedincom venovať sa aspoň 150 minútam aeróbnej aktivity miernej intenzity alebo 75 minútam intenzívnejšieho cvičenia týždenne. Táto minimálna dávka pohybu dokáže výrazne znížiť riziká spojené so sedavým životným štýlom a prispieť k celkovému zdraviu a well-beingu.

Možností, ako naplniť tieto odporúčania, je neúrekom. Či už preferujete dynamickejšie aktivity ako beh, plávanie alebo tanec, alebo skôr uprednostňujete pokojnejšie formy cvičenia ako joga či pilates, kľúčom je nájsť si aktivitu, ktorá vás bude baviť a napĺňať. Práve vtedy máte najväčšiu šancu vytrvať a zotrvať pri nej dlhodobo.

Výber pohybovej aktivity je len na vás

Výber pohybovej aktivity je len na vás. Zdroj: shutterstock.com/Olezzo

Predstavte si, že vaše telo je ako auto. Keď ho necháte príliš dlho stáť bez pohybu, začne hrdzavieť a strácať svoju výkonnosť. Pravidelná fyzická aktivita je ako kvalitný benzín, ktorý udržuje motor vášho tela v skvelej kondícii. Dodáva mu energiu, silu a vitalitu potrebnú pre zvládanie každodenných výziev. Nemusíte hneď zabehnúť maratón či zdolať Mount Everest. Stačí začať malými krokmi a postupne si budovať kondíciu a vytrvalosť.

Jednou z najjednoduchších a najprirodzenejších foriem pohybu je chôdza. Skúste si napríklad každý deň dopriať aspoň 30-minútovú prechádzku svižným tempom. Môžete ju absolvovať ráno pred prácou, počas obednej prestávky alebo večer po návrate domov. Chôdza na čerstvom vzduchu nielen posilní vaše svaly a kardiovaskulárny systém, ale aj prečistí myseľ a pomôže vám odreagovať sa od pracovného stresu.

Nájdite si teda aktivitu, ktorá vás bude napĺňať radosťou a stane sa prirodzenou súčasťou vášho života. Vyhraďte si na ňu pravidelný čas vo svojom rozvrhu a pozerajte sa na ňu ako na investíciu do svojho zdravia a dlhodobej kvality života. Vaše telo vám poďakuje a odmení vás pocitom sviežosti, energie a vitality, vďaka ktorým zvládnete pracovné aj osobné výzvy s ľahkosťou a úsmevom.

Pretože zdravie je to najcennejšie, čo v živote máme, a pravidelný pohyb je kľúčom k jeho zachovaniu.

Mohlo by vás zaujať: Energetici varujú: S nákupom klimatizácie nečakajte. Tu je dôvod

SpäťStrana 3/3
Ďalej
txbtxb
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.