Satoshi Nakamoto je odhalený. Na svete je nová teória

  • Satoshi Nakamoto je bájna postava Bitcoinu.
  • Od počiatku nevieme jeho identitu.
  • Teraz však existuje nová teória.
Novinky Satoshi Nakamoto je legenda Bitcoinu
Satoshi Nakamoto je legenda Bitcoinu. Zdroj: shutterstock.com/Nominesine
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Satoshi Nakamoto už nemusí byť najväčším tajomstvom kryptomenového sveta. Tak to tvrdí nová teória o jeho identite. Hľadanie identity tajomného tvorcu Bitcoinu Satoshiho Nakamota nikdy neprestalo fascinovať kryptokomunitu. Nedávna teória spájajúca Nakamota s takzvanou veľrybou z roku 2010 však priniesla nový pohľad na jedného z najdiskutovanejších anonymných technologických priekopníkov. Dnes o tom píše kryptomenový Cointelegraph.

Satoshi Nakamoto je veľryba

Podľa analýzy blockchainových dát by mohol byť Satoshi Nakamoto jedným z prvých vlastníkov veľkých objemov Bitcoinov známych ako „veľryby”. Tieto údaje naznačujú, že určitá peňaženka spojená s transakciami z roku 2010 vlastní enormné množstvo Bitcoinov, ktoré nikdy neboli premiestnené. Táto peňaženka obsahuje Bitcoiny, ktoré boli získané ešte v raných fázach siete a ktoré by dnes mali hodnotu miliárd dolárov.

Dôležitým faktom je, že aktivity tejto peňaženky prestali krátko po tom, ako Satoshi Nakamoto v roku 2010 verejne opustil bitcoinový projekt. Táto časová zhoda okolností podnietila špekulácie, že majiteľom tejto peňaženky by mohol byť samotný Nakamoto. Aj keď ide len o teóriu, podporuje ju kryptografická analýza a historická súvislosť medzi Nakamotovými verejnými aktivitami a transakciami tejto peňaženky.

Špecialisti na blockchainovú analýzu identifikovali niekoľko „spiacich” peňaženiek z prvých rokov fungovania Bitcoin siete. Tieto peňaženky nepreukazovali žiadne aktivity po dlhé roky, čo je v kontraste s typickými transakčnými vzorcami väčšiny používateľov. Jedna konkrétna peňaženka, aktívna do roku 2010, má osobitný význam, pretože zhromaždila vyťažené Bitcoiny presne v období, keď bol Satoshi Nakamoto najaktívnejší v kryptokomunite.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kritika tejto teórie

Kritici upozorňujú, že spojenie tejto peňaženky s Nakamotom nie je definitívne. Množstvo raných používateľov Bitcoinu malo v tých časoch prístup k ťažbe, pričom ťažobná odmena bola oveľa vyššia než dnes. Napriek tomu je fakt, že Bitcoiny z tejto peňaženky neboli nikdy použité, silným argumentom pre tých, ktorí veria, že Nakamoto bol presvedčený o dlhodobom potenciáli Bitcoinu a zvolil stratégiu „HODL” (držania kryptomeny).

Čo je to HODL

HODL je populárna stratégia v kryptomenovom svete, ktorá znamená „držanie” kryptomien dlhodobo bez ohľadu na krátkodobé cenové výkyvy. Termín vznikol v roku 2013 ako preklep slova „hold” v internetovom fóre, no rýchlo sa stal akronymom pre „Hold On for Dear Life” (Drž sa zubami-nechtami). HODL stratégia predpokladá, že kryptomeny majú potenciál dlhodobého rastu, a preto ich držitelia ignorujú paniku alebo špekulatívne predaje. Je obľúbená najmä medzi bitcoinovými investormi.

Aj keď táto teória pridáva ďalší kúsok do mozaiky o Satoshim Nakamotovi, jeho skutočná identita zostáva nezodpovedanou záhadou. Mohlo by ísť o individuálneho vizionára, tím vývojárov alebo dokonca vládnu organizáciu. Každý nový náznak však podnecuje ďalší výskum a udržiava kryptokomunitu v očakávaní.

Chceli by ste, aby bol Satoshi Nakamoto niekedy odhalený?

Kto je Satoshi Nakamoto, je otázka, ktorá presahuje technologický význam. Je to otázka hodnôt decentralizácie, dôvery a finančnej slobody, ktoré Bitcoin stelesňuje. Zároveň zdôrazňuje, aký dôležitý je anonymný pôvod tejto revolučnej technológie. A to bude aj dôvod toho, prečo jeho identitu ešte nepoznáme, okrem možnej smrti tvorcu.

Wallstreetpepe PC banerFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.