- Realitný trh opäť naberá na obrátkach a kupujúci často čelia časovému tlaku pri rozhodovaní.
- Unáhlené rozhodnutia bez dôkladného preverenia môžu viesť k chybám, ktoré vás môžu stáť tisíce eur.
- Skúsený realitný maklér vám môže pomôcť vyjednať lepšie podmienky a získať zľavu.
Overenie zmlúv a vlastníctva
Základom bezpečnej kúpy je dôkladná kontrola právnych náležitostí. Ešte pred podpisom akejkoľvek zmluvy si overte list vlastníctva v katastri nehnuteľností – zistíte tak, kto je skutočným majiteľom bytu a či na ňom nie sú ťarchy, vecné bremená, exekúcie alebo iné záväzky. V prípade, že predávajúci tlačí na vaše rýchle rozhodnutie s argumentom, že má ďalších záujemcov, spozornite.
„Ak ide kupujúci cez realitnú kanceláriu, tá si v žiadnom prípade nemôže dovoliť tvrdiť, že má viac záujemcov, ak ich v skutočnosti nemá. Pri kúpe bez RK je to však častá taktika predávajúceho,” vysvetľuje odborníčka. Ide o bežný psychologický nátlak – snahu vyvolať dojem exkluzivity a prinútiť vás konať unáhlene. Nenechajte sa týmto trikom vyprovokovať a vždy si nechajte čas na rozmyslenie.
Aj keď kúpno-predajnú zmluvu pripraví realitný maklér alebo právnik predávajúceho, pre istotu by ju mal skontrolovať aj nezávislý právnik zastupujúci vaše záujmy. Mnoho kupujúcich túto fázu podcení, čo môže neskôr viesť k problémom.
„Profesionálna realitná kancelária vyhotovuje všetky zmluvy prostredníctvom advokáta. Ak sa klienti rozhodnú predávať alebo kupovať na vlastnú päsť, celkom určite je potrebné dať si zmluvy skontrolovať,” zdôrazňuje. Investovať do nezávislého právneho posudku zmluvy je zanedbateľný náklad v porovnaní s tisícami eur, o ktoré môžete prísť v prípade zle ošetrených zmluvných podmienok.

Právne pasce pri kúpe nehnuteľnosti. Zdroj: shutterstock.com/CrizzyStudio, Mix and Match Studio
Čo si všímať pri obhliadke
Obhliadka bytu je kľúčový moment celého procesu kúpy. Počas nej by ste si mali všímať nielen samotný byt, ale aj okolie a stav bytového domu.
Skontrolujte stav spoločných priestorov, čistotu vchodu, funkčnosť výťahu, stav elektroinštalácie a stúpačiek, zateplenie budovy a tiež hlučnosť v okolí. Neváhajte sa popýtať aj na susedov – či v dome nebývajú problematickí nájomníci alebo napríklad veľmi hlučná prevádzka.
Kupujúci by tiež nemali zabudnúť na finančnú stránku bývania. Zistite si výšku mesačných nákladov spojených s bytom, pozrite si zálohový predpis platieb a informujte sa, aký je stav fondu opráv a ako sa s ním hospodári.
„Pýtať by ste sa mali aj na mesačné náklady, zálohový predpis, výšku fondu opráv a ako sa s ním hospodári. Dôležité sú aj plánované opravy a investície v bytovom dome,” pokračuje Zápalová. Ak sú v bytovom dome naplánované väčšie opravy či investície, môžu v blízkej budúcnosti ovplyvniť váš rozpočet (napríklad formou jednorazového príplatku do fondu alebo zvýšením mesačných poplatkov).
Nenechajte sa zlákať iba pekným, naoko moderným interiérom, nie všetko, čo vyzerá nové a štýlové, je aj kvalitné. Podľa skúseností realitných maklérov môžu rýchlo urobené rekonštrukcie skrývať množstvo nedostatkov. Dajte si preto pozor na detaily, ktoré veľa napovedia o odvedenej práci.
„Revízna správa od elektriny, výmena rozvodov vody, plynu, stav stúpačiek, to všetko sú ukazovatele kvality rekonštrukcie. Netreba zabudnúť ani na stav elektriny v spoločných priestoroch,” upozorňuje odborníčka na ďalšie časté chyby, ktorých sa kupujúci dopúšťajú. Inými slovami – pýtajte si dokumentáciu k rekonštrukcii (ak prebehla), zaujímajte sa o stav rozvodov a neváhajte prizvať si na obhliadku aj experta (napríklad stavebného inžiniera alebo inšpektora), ktorý odhalí prípadné skryté vady.