Rýchly predaj, ešte rýchlejšie chyby. Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?

  • Realitný trh opäť naberá na obrátkach a kupujúci často čelia časovému tlaku pri rozhodovaní.
  • Unáhlené rozhodnutia bez dôkladného preverenia môžu viesť k chybám, ktoré vás môžu stáť tisíce eur.
  • Skúsený realitný maklér vám môže pomôcť vyjednať lepšie podmienky a získať zľavu.
Ekonomika Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?
Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti? Zdroj: shutterstock.com/beauty-box, Andrey_Popov
Bitcoin hyper PCtxb

Realitný trh sa po kratšej stagnácii opäť rozhýbal a nehnuteľnosti sa v mnohých lokalitách predávajú doslova ako teplé rožky. Ceny bytov rastú rýchlejšie než v predchádzajúcich mesiacoch, byty miznú z ponuky v rekordnom čase a kupujúci sú neraz nútení rozhodovať sa veľmi rýchlo, často bez dostatočných informácií či odborného posúdenia.

V takejto situácii ľahko nastupujú emócie a neznalosť problematiky – a práve tie vedú k chybám, ktoré môžu stáť nemalé peniaze. Keď je dopyt vysoký a čas tlačí, je mimoriadne dôležité vedieť, na čo si dať pozor. Nasledujúci prehľad krokov a rád vám pomôže vyhnúť sa najčastejším chybám pri kúpe bytu.

Podozrivé inzeráty

Už pri prezeraní inzerátov by mali kupujúci spozornieť, ak narazia na niečo neštandardné. Inzerát bez fotiek, bez uvedenej ceny alebo s nezmyselne nízkou cenou (napríklad 1 euro) je vážnym varovaním.

 

„Kupujúcich osloví kvalitná prezentácia, profesionálne fotografie, pravdivé informácie a pôdorys. Častokrát klienti povedia, že byt bez pôdorysu nechcú ísť ani pozrieť. Varovným signálom je neuvedenie predajnej ceny alebo inzeráty bez fotiek,” upozorňuje odborníčka na realitný trh a majiteľka realitnej kancelárie KARIN & PARTNERS.

Takáto taktika môže signalizovať neprofesionálny prístup predávajúceho a snahu získať kontakty bez reálnej ponuky. Ak predávajúci nie je ochotný poskytnúť základné informácie hneď na úvod, je namieste zvýšená obozretnosť.

Nie všetky ponuky sú na internete

Majte na pamäti, že nie všetky byty sa objavia na realitných portáloch. Neraz sa stane, že nehnuteľnosť sa predá skôr, ako stihne byť verejne inzerovaná.

„Máme databázy klientov kupujúcich, ktorých oslovíme skôr, ako sa nehnuteľnosť zverejní. Ide však len o približne 10 % predajov. Takéto obchody sa zvyčajne uzatvoria vďaka dobrej ponuke a existujúcemu záujmu,” pokračuje K. Zápalová.

To znamená, že ak čakáte len na ponuky na webe, môže vám ujsť zaujímavá príležitosť. Oplatí sa preto zostať v kontakte s viacerými realitnými maklérmi, ktorí vás môžu o novej ponuke informovať ešte pred jej zverejnením. Výhodou je, že získate náskok pred ostatnými záujemcami a môžete si byt pozrieť medzi prvými.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
Coinfactory PC banerBest Wallet mobil
Autor:
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.