Rusko zastavilo tranzit plynu do Európy. Odstavené je aj Slovensko

  • Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu cez Ukrajinu do Európy.
  • Slovensko má v zásobníkoch o 20% viac plynu ako vlani.
  • SPP garantuje bezpečné dodávky napriek očakávanému nárastu nákladov.
Novinky Rusko zastavilo dodávky plynu
Rusko zastavilo dodávky plynu. Zdroj: shutterstock.com/PX Media
Okazio PCOkazio mobil

Prvého januára 2025 došlo k významnému míľniku v európskej energetike, keď ruský Gazprom definitívne zastavil dodávky plynu cez ukrajinské územie. Tento krok prišiel po tom, čo Ukrajina odmietla predĺžiť tranzitnú dohodu, ktorá umožňovala prepravu až 40 miliárd kubických metrov plynu ročne. Jediným zostávajúcim distribučným kanálom pre ruský plyn do Európy zostal plynovod Balkan Stream, ktorý dokáže prepraviť približne 14-15 miliárd kubických metrov plynu ročne do krajín južnej a strednej Európy.

Pripravenosť Slovenska na novú situáciu

Slovenská republika sa na túto situáciu systematicky pripravovala. Ministerka hospodárstva Denisa Saková potvrdila, že krajina je technicky dobre zabezpečená. Kľúčovým faktorom je nadštandardné množstvo uskladneného plynu – Slovenský plynárenský priemysel (SPP) disponuje v zásobníkoch o 20 % väčším objemom plynu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Zásobníky sú pritom naplnené takmer na maximálnu kapacitu, čo je na zimné obdobie neobvyklé.

Stratégia zabezpečenia dodávok

SPP vybudoval robustný systém zabezpečenia dodávok, ktorý stojí na viacerých pilieroch. Významným prvkom je diverzifikované portfólio dodávateľov, medzi ktorými sú svetové energetické spoločnosti ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE a ENI.

Možné alternatívy

Slovensko má vybudované prepojenia so všetkými okolitými krajinami, čo umožňuje flexibilne meniť prepravné trasy podľa aktuálnej potreby. Preferovanou trasou je momentálne plynovod z Nemecka cez Rakúsko a Česko, pričom ako alternatíva sa ponúka aj južná trasa cez TurkStream.

Ekonomické dopady a riziká

Napriek dobre pripravenej infraštruktúre a zabezpečeným dodávkam SPP upozorňuje na ekonomické dôsledky tejto zmeny. Očakáva sa navýšenie nákladov približne o 90 miliónov eur v roku 2025, najmä kvôli rastúcim tranzitným poplatkom. Situáciu môže skomplikovať prípadná studená zima, ktorá by mohla viesť k problémom s dodávkami v celej Európe. Spoločnosť však napriek týmto výzvam garantuje bezpečné dodávky zemného plynu pre svojich zákazníkov a plánuje udržať 100-percentné naplnenie zásobníkov nielen na začiatku vykurovacej sezóny, ale aj na začiatku roka 2025.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dlhodobá perspektíva

SPP aktívne pracuje na optimalizácii svojho obchodného portfólia, aby dokázal zabezpečiť nielen dostatočné množstvo plynu, ale aj čo najpriaznivejšie ceny pre spotrebiteľov. Flexibilné zmluvy s medzinárodnými partnermi umožňujú upravovať nielen požadované množstvá, ale aj dĺžku kontraktov podľa aktuálnej situácie na trhu. Táto stratégia má zabezpečiť stabilné dodávky plynu pre Slovensko aj v období po ukončení ruského tranzitu cez Ukrajinu.

txbKvakomat mobil