Rusko vytvorilo viac ako pol milióna nových pracovných miest. Čoho sa týkajú?

  • Rusko posilňuje svoj obranný sektor.
  • Za rok a pol tam vytvorilo vyše 500-tisíc pracovných miest.
  • Vďaka vojne má krajina rekordne najnižšiu nezamestnanosť.
Ekonomika Rusko vytvorilo viac ako 500-tisíc pracovných miest
Rusko vytvorilo viac ako 500-tisíc pracovných miest. Zdroj: shutterstock.com/Sebastian Castelier/Melnikov Dmitriy
Kvakomat PC bannerSolaxy mobil banner

Rusko stále bojuje na ukrajinskom území s cieľom zmocniť sa celej krajiny. Aby uspokojilo dopyt na bojisku, vytvorilo viac ako pol milióna pracovných miest. Téme sa venoval portál oPeniazoch.

Práve obranný sektor je v dnešnej dobe hnacím motorom ruskej ekonomiky. Tú zasiahli najmä sankcie zo západných krajín. Takto vysoký počet pracovných miest vytvoril prezident Vladimir Putin za približne rok a pol.

Len za uplynulý rok a pol sa v oblasti obrany vytvorilo 520 000 nových pracovných miest. Aby sme boli úspešní na bojisku, je potrebné rýchlo a adekvátne reagovať na to, čo sa tam deje, takže kto to urobí rýchlejšie, vyhráva.

Konflikt na Ukrajine je, zdá sa, aktuálne na bode mrazu. Ani jednej armáde sa nepodarilo získať nejaké vojenské úspechy. Rusko ide ale do konfliktu naplno, pričom neustále navyšuje výrobu zbraní.

Nové pracovné miesta sú v obrannom sektore

Nové pracovné miesta sú v obrannom sektore. Zdroj: shutterstock.com/Varavin88

Rusko dokonca vlani oznámilo, že je pripravené navýšiť výdavky na armádu, a to až o 68 %. To je, mimochodom, viac ako vynakladá dokopy na odvetvia vzdelávania, ochrany životného prostredia a zdravotnú starostlivosť.

Aj vďaka vojne na Ukrajine je nezamestnanosť v Rusku na rekordne nízkej úrovni. Sú však odvetvia, ktoré v krajine hlásia nedostatok pracovnej sily, pretože tá odišla na front bojovať za ruské presvedčenie o nadvláde nad Ukrajinou.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Rusko sa nechce vzdať dodávania plynu do Európy

Ide totiž o to, že Ukrajina sa nechystá predĺžiť tranzitnú dohodu, podľa ktorej stále do niektorých častí Európy prúdil plyn z Ruska. To, že zmluva vyprší koncom toho roka, a že Ukrajina je odhodlaná ju nepredĺžiť, potvrdil aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ po nedávnom stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom (Smer-SSD).

Aj keď EÚ po začatí útoku na Ukrajinu uvalila na Rusko rozsiahle ekonomické sankcie, dovoz plynu do EÚ nezakázala. Avšak stále sa snaží sa zbaviť závislosti na dodávkach plynu z ruského územia.

Ak by skutočne nastal tento scenár, Rusko už má vymyslený plán B. Už len nájsť cestu, ktorou bude do Európy plyn prúdiť ďalej. Existujú trasy spojené s Tureckom alebo Rusko využije námornú dopravu na prevoz skvapalneného plynu LPG.

Rusko je tak neustále pripravené na akýkoľvek vývoj tejto situácie s jeho plynom. Prepravca plynu Eustream uvažuje aj nad možnosťou, že kľúčovú úlohu by mohlo zohrať konzorcium európskych odberateľov.

Prečítajte si aj: Rusko sa nechce vzdať dovozu plynu do Európy. Má plán B

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.