Ruskí vedci vyvinuli Umelú Inteligenciu, ktorá nakreslí to, na čo myslíte

Off topic Takto sa umelej inteligencii darí vykresliť obrazy iba z dát z EEG
Takto sa umelej inteligencii darí vykresliť obrazy iba z dát z EEG
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Výskumníci vytvorili model Umelej Inteligencie, ktorá dokáže v reálnom čase vykresliť to, na čo sa pozerá človek. Postačí, aby mal na hlave EEG čiapku so stovkami elektród. Nie je teda potrebná žiadna invazívna operácia. Snímaním elektromagnetických vĺn ktoré vytvára mozog AI detailne vykreslila obrazy, ktoré mala študovaná osoba v hlave.

“Vedci si mysleli, že štúdium mozgových procesov pomocou EEG je ako zisťovanie internej štruktúry parného stroja analýzou dymu, ktorý produkuje. Nečakali sme, že týmto spôsobom môžeme zachytiť dostatočné informácie, aby sme mohli aspoň čiastočne rekonštruovať obraz z mysle. Napriek tomu sa nám to podarilo.”

– referuje v tlačovej správe šéf štúdie Grigory Rashkov. Tento objav vznikol vďaka spolupráci Moskovského inštitútu fyziky a technológie a ruskej firmy Neurobiotics.

Ako sa ruskej Umelej Inteligencii podarilo “čítať myšlienky?”

Metodika experimentu je relatívne jednoduchá. Testované subjekty (ľudia) si dali na hlavu čiapku s elektródami ktorá umožnila snímať ich mozgovú funkciu. Následne im výskumníci pustili 20-minútové video zložené z cca 10-sekundových fragmentov. EEG signály boli následne uložené.

V druhej fáze vedci vyvinuli dve neurónové siete, ktoré dostali za úlohu analyzovať nahraté EEG dáta. Všetky klipy z videa spadali do jednej z piatich kategórií. AI nakoniec dokázala presne určiť kategórie jednotlivých fragmentov.

Takto sa umelej inteligencii darí vykresliť obrazy iba z dát z EEG

Takto sa umelej inteligencii darí vykresliť obrazy iba z dát z EEG

V tretej fáze prišlo na rad vykresľovanie obrazov. Jedna neurónová sieť dostala za úlohu vykresľovať šum z EEG a druhá ho upravovala do finálnej podoby. Výsledkom boli prekvapivo detailné obrazy fragmentov videí.

O niečo podobné sa snaží aj spoločnosť Neuralink od Elona Muska. Používa však na to oveľa nepríjemnejšie metódy. Vnútri firmy to navyše poriadne vrie:

Elon Musk a Neuralink hlásia pokrok! Vnútri firmy to však vrie

Invazívne operácie nie sú potrebné, Elonov Neuralink má smolu

Ruskí vedci tak ukázali, že čítať mozgovú aktivitu nie je tak náročné, ako sa predpokladali, a invazívne mozgové implantáty spoločnosti Neuralink možno nebudú nutné.

“Súčasné technológie nie sú pripravené na také mozgové implantáty, aké si predstavuje Elon Musk. Problém je nie len s komplexnou operáciou, ale aj rýchlou degradáciou týchto zariadení v mozgu. Kvôli prirodzeným procesom oxidujú a zlyhávajú už po niekoľkých mesiacoch. Dúfame, že sa nám podarí navrhnúť neinvazívne riešenie, ktoré ponúkne porovnateľnú funkcionalitu.”

– povedal Rashkov

Mali y ste záujem o mozgové implantáty na jednoduchšie komunikovanie s elektronikou?

Loading ... Loading ...