[Rozhovor] Kŕmenie oviec pomocou IOTY – český projekt, ktorý popularizuje kryptomeny

Novinky Kryptomeny ohrozujú finančnú stabilitu
Kryptomeny ohrozujú finančnú stabilitu. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski
Okazio PCBitmarkets

Nie je to dlho, odkedy sa do prevádzky dostal nový projekt pochádzajúci z Čiech. Získal si pozornosť celej IOTA komunity a tiež krypto mainstreamu. Tento roztomilý projekt je ukážkou toho, čo sa v budúcnosti bude s kryptomenami robiť. V tomto článku vám prinášame rozhovor s tvorcom projektu Karlom Böhmom.

Cesta ku kryptomenám

Ahoj Karel, než sa dostaneme k tomu, ako si vytvoril funkčnú aplikáciu kryptomien, tak by som sa najskôr rád spýtal – aká bola tvoja cesta ku kryptomenám?

Ahoj. Ku kryptomenám som sa dostal cez darknet v roku 2016 a potom som sa začal zaujímať o Bitcoin a snažil som sa ho obchodovať v štýle arbitráží. Potom som ťažil Monero a stal sa jeho fanúšikom. Nakoniec som sa v júni 2017 dostal až k IOTE a tá ma zaujala svoju víziou a štruktúrou. U nej som už zostal.

Si jedným z najaktívnejších IOTA fanúšikov – prečo práve IOTA?

IOTA má veľkú výhodu v tom, že rieši problém bezpečnosti internetu vecí. Jej hlavným zámerom je dať veciam v rámci internetu vecí ich vlastné a unikátne ID. IOTA nie je klasický blockchain. Je to prúd transakcií, kde si môžete vybrať, aké transakcie budú uložené. Navyše je celá sieť IOTY bez poplatkov. Nie som fanúšikom ťažby, aj keď som to skúšal. Dá sa však očakávať, že za päť rokov bude aj IOTA oproti dnešnému stavu vyzerať dosť odlišne.

https://youtu.be/AoRkSvQbKkQ

Zvláštne spojenie: Ovce a kryptomeny

A teraz už k jadru veci, vytvoril si funkčnú aplikáciu IOTY – celkom vtipne je to previazanie sveta poľnohospodárstva a kryptomien. Môžeš nám povedať, čo to je a prečo práve toto?

S IOTOU pracujem intenzívne od júna 2017 a neskôr som si založil vlastný node, aby som pomohol Tanglu (IOTA sieť nesie názov Tangle, pozn. redakcie). Potom už prišla krypto kríza, ktorá trvá až dodnes. Zakladateľ IOTY David Sonstebo hovoril, aby sa ľudia nesťažovali a jednoducho niečo robili. Nech píšu články, robia videá, vyvíjajú aplikácie… Tak som si povedal, že má pravdu a pustil som sa do toho.

Bol som limitovaný tým, že nie som programátorom. Preto som sa pridal k testerom Herkules nodu od Romana Semka a kúpil si Odroid (niečo ako RapsPi) a dal som ho do ovčiarne, kde som ho pripojil k solárnym panelom a urobil pár fotiek. Reakcia komunity bola veľmi pozitívna a tak mi napadlo, že by som IOTU mohol využiť na kŕmenie oviec. Následne som sa dostal k Jardovi Buckovi, ktorý urobil back end a Janovi Morávkovi, ktorý zase vytvoril web. O dva mesiace neskôr to bolo hotové.

Akonáhle človek zaplatí a transakcia sa overí, ovciam sa cez dávkovač (vytlačený na 3D tlačiarni) vysype dávka granúl a zazvoní zvonček, ktorý im oznámi, že majú jedlo. Celé je to samozrejme prototyp, ktorý ukazuje, že je možné bez poplatkov zaplatiť takzvane real-time a následne sa niečo stane.

Inteligentné továrne a poľnohospodárstvo

Fujitsu vyrába inteligentnú továreň bežiacu na IOTE – myslím si, že by to mohol byť základ pre inteligentný kravín alebo inteligentnú ovčiu farmu, čo ty na to?

To by určite v nejakom smere byť mohlo. Kravíny a ošipárne sú dnes už často plne automatizované. Od automatického dávkovania až po váženie stravy, to všetko už funguje. IOTA rieši inú vec. IOTA umožňuje vytvoriť jasnú digitálnu identitu a to ako zvieratám, tak aj ľuďom a veciam. Potom už bude možné sledovať, presne aké jedlo prasa jedlo. Ak konkrétne prasa dostávalo dávky antibiotík, zapíše sa to na supply chain na Tangle a koncový zákazník sa bude môcť rozhodnúť, či chce napríklad toto prasa alebo iné, ktoré jedlo iba zemiaky. Ja osobne som IOTU takto využil, hodilo sa mi to, pretože chovám sedem oviec ako domáce zvieratká a kosačky.

Ako sa dívaš na budúcnosť IOTY a jej cieľ stať sa hlavným protokolom pre internet vecí?

IOTA sa snaží vytvoriť štandard pre komunikáciu v rámci internetu vecí a to bezpečne a s jasnou identitou. Či uspeje, to sa ešte len uvidí. Je to nezávislá organizácia, ktorá produkuje overený protokol, ale pokojne je možné, že giganti ako Google či Microsoft prídu s niečím lepším, čo sa presadí. IOTA má zatiaľ veľmi dobre našliapnuté.
Aj preto vznikol tento projekt, pretože som chcel ukázať ľuďom možnosti IOTY a dať im možnosť vyskúšať si, ako sa dá IOTA používať nevšedným a zábavným spôsobom.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Anycoin pc bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.