[Rozhovor] Jaromír Tesař a Lukáš Bárta: Blockchain môže rozvrátiť finančný sektor a nováčikovia by mali nakupovať len BTC alebo ETH

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dnes tu máme posledný diel rozhovoru s Cardanians, teda Lukášom Bártom a Jaromírom Tesařom. V dnešnom diele sa vzdialime od Cardana a zameriame sa na všeobecný pohľad na svet kryptomien.

Profesionálna analýza – 21.01.20 Technická analýza NEO/USD – Na NEO je medvedia vlajka, korekcia bude pokračovať

Diverzita blockchainov je v prospech

Vyzerá to tak, že veľké množstvo novo vznikajúcich a úspešných projektov buduje ďalšie a ďalšie chytré platformy. Ako vidíte konkurenciu Cardana či už ide o ETH, Cosmos, Algorand, Polkadot, Dfinity a ďalšie projekty, ktoré majú podobné ciele?

Konkurencia je dobrá vec. Síce kopeme za Cardano, ale v podstate ide o to posunúť nás bližšie k decentralizácii, a to všade tam, kde je to možné. Bitcoin si zvolil konzervatívny prístup k zmenám, takže nové koncepty, výskum a vývoj sa nutne musia rozvíjať inde a je rozhodne dobre, že sa to deje. Ak nejaký nápad bude mať úspech, hneď vznikne niekoľko klonov alebo nejaké alternatívy. Aj z pohľadu zákazníkov či užívateľov je konkurencia dobrá. Andreas Antonopoulos nedávno v jednom videu správne uviedol, že budúcnosť je mať jednu sieť, ktorá bude tvorená viacerými chainami.

Charles Hoskinson o tomto hovoril už niekedy v roku 2017. Teraz to pochopil aj Andreas a je tejto myšlienke naklonený. V rámci jedného chainu nejde urobiť všetko, čo je potrebné, pretože po prvé potrebujete bezpečnosť cez PoW, po druhé smart kontrakt a po tretie rýchly a decentralizovaný systém. Bitcoin samotný nás k vyššej decentralizácii neprivedie. Uvedomte si, že likvidita Bitcoinu, teda prípadne jeho bezpečnosť, je závislá hlavne na centralizovaných službách.

Našu práci v rámci projektu Cardano robíme tiež pre Bitcoin, len si to, bohužiaľ, pár maximalistov neuvedomuje a pochopí to až v čase, kedy sa bude Bitcoin obchodovať viac decentralizovane, alebo keď nájde iné využitie. K tomu môžu poslúžiť vyvinuté technológie či rovno služby.

Decentralizácia musí byť výhodnejšia

Internet prešiel z obdobia decentralizácie až do dnešnej doby, kedy všetko zaisťuje niekoľko obrovských korporácií. Google, Facebook, Amazon a pár ďalších spoločností má na internet extrémny vplyv. Kryptomeny by v tomto ohľade teoreticky mohli pomôcť. Vidíte k tomu reálnu cestu?

Pokiaľ si objednáte tovar na Amazone a jediný rozdiel je, že zaplatíte kryptom, tak sa pre korporát nemení skoro nič, čo sa týka dát, s ktorými pracuje. Cesta je nahrádzať drahých prostredníkov a vedieť decentralizovane spárovať dopyt s ponukou. Lenže táto zmena nie je len o technológii, ale hlavne o ľuďoch.

Pokiaľ nebude pre ľudí decentralizovaná alternatíva v niečom výrazne výhodnejšia, k zmene nedôjde. Aj keby sme mali decentralizovanú sociálnu sieť, ako ľudí odtrhnúť od YouTube a Facebooku? Mnoho ľudí vám pokojne povie, že Facebook je zadarmo a súkromie nerieši. Poznám ľudí, čo veľmi fandia kryptu a majú plné ústa práva na súkromie, ale vy môžete cez Facebook či Twitter dohľadať ich pravú identitu a cez BTC adresu časť ich finančnej histórie!

Realita je taká, že ľudia neradi menia služby, s ktorými sú spokojní, a to aj za cenu poskytovania dát o sebe. V prvom rade musíme dodať schopnú technológiu, potom môžeme riešiť adopciu. Sme v tomto smere optimisti, ale nečakajte zázraky zajtra. Distribuované siete a decentralizácia je technológia pre naše deti.

Finančný sektor čaká zmena

Zdá sa, že killer apps smart platforiem sú nateraz hlavne decentralizované financie a hry/gambling. Vidíte nejaké ďalšie odvetvie, kam tieto technológie môžu preniknúť urobiť malú revolúciu?

Blockchain má potenciál rozvrátiť primárne finančný sektor. Nie tak, že krypto nahradí fiat 1:1. To je dosť naivná myšlienka a krypto nie je teraz ani zďaleka schopné fiat nahradiť. Krypto nie je o tom, že sa skokovo vyviažeme z područia štátov alebo o tom, že štát začne používať krypto miesto fiatu. Adopcia krypta totiž nie je len o finančnej zmene, ale v prípade snahy o nahrádzanie či zastupovanie fiatu je to tiež o sociálnej zmene.

Pokiaľ má štát pristúpiť na to, že ľudia nemusia používať štátom vydaný fiat a môžu používať alternatívu, bude iste mať nejaké podmienky týkajúce sa napr. daní, či zamedzení podpory zločinu. Pre štáty budú veľkým orieškom stabilné mince a DeFi, pretože z toho môžu vzísť pre masu použiteľné finančné služby. Ďalej sa hovorí o hernom priemysle, pretože objekty v hre sú digitálne, takže ich tokenizácia dáva zmysel a nie je potrebné riešiť prepojenie na fyzický svet.

Nemyslím si, že je v túto chvíľu úplne jasné, čo mince či tokeny v daných projektoch presne sú a skúste sa opýtať 10 ľudí, čo je pre ne Bitcoin. Dostanete 10 odpovedí. Od pyramídy, špekulácie, investície, peniaze či uchovávateľov hodnoty. Jasné to bude až s omnoho vyššou adopciou, až bude všetkým jasné, k čomu je daný projekt dobrý a čím je užitočný. Sme stále vo fáze experimentu a špekulácie.

Pre nováčikov len ETH a BTC

Ako sa pozeráte na vývoj trhu s kryptomenami? Tým myslím všeobecné javy ako napr. BTC dominancia a previazanie ceny altov s BTC. Máte aj iné želiezka v ohni než ADA? 

Samozrejme, sledujeme to, sme neustále v obraze, ako funguje celý trh. Nováčikovia by mali ísť na istotu a zvažovať len BTC či ETH. Z ďalších projektov sa nám páči Nexo. Pre veľa ľudí to bude možno kontroverzné, ale ani XRP nie je na zahodenie a naopak, možno predpokladať, že najmä v bankovom sektore uspeje a spôsobí revolúciu. Páči sa nám ešte napr. Algorand.

Profesionálna analýza ceny BTC – 19.01.20 Technická analýza BTC/USD – Náhle turbulencie na Bitcoine, čo sa to, sakra, deje?

Za zmienku stojí tiež Chainlink. Tento projekt sa snaží decentralizovane sprostredkovať fyzický svet digitálnemu. Hoci toto nebude asi nikdy 100 %, môže to dosť posunúť DeFi a schopnosti smart kontraktov. Žijeme vo fyzickom svete a náš majetok je väčšinou tiež fyzický. Pokiaľ s tým chceme decentralizovane nakladať, podobné projekty budeme potrebovať. Vy sa potom môžete spýtať na cenu komodít, počasia či výsledok športových zápasov. Časom možno môžete interagovať napríklad s katastrami.

Pointa projektu je, že sa spýtate viac účastníkov na nejakú informáciu a spravíte väčšinový konsenzus, z čoho dostanete dôveryhodný výsledok. Najmä v prípade, keď systém obalíte reputačným a motivačným ekonomickým systémom. Aby mohli vzniknúť nové decentralizované služby, je potrebné použiť vhodné stavebné kamene, a toto bude jeden z nich.

Nemá zmysel mať 100 % fyzické platidlo či uchovávateľa hodnoty a vedľa toho 100 % fyzický svet s minimálnym prepojením. Je potrebné tieto svety zbližovať a nahrádzať prostredníkmi. Fiatu veľmi pomáha právny systém, čo je v podstate sada nejakých pravidiel či zákonov, a tie idú do určitej miery vpliesť do algoritmov. Pokiaľ cez smart kontrakt zamedzíte nejakému potenciálnemu podvodu v obchode, máte dobré využitie. 

Kryptomeny potrebujú čas na vývoj

Čo momentálne kryptomeny potrebujú na to, aby mohli vytvoriť funkčnú alternatívu k existujúcim, centralizovaným systémom?

Každá nová technológia potrebuje svoj čas, počas ktorého sa ju ľudia budú učiť používať a postupne si získavať dôveru. Tento proces je nevyhnutný a súčasne môže byť pomerne dlhý. Pre projekty to znamená s užívateľmi spolupracovať a vyslyšať ich priania. Je dosť naivné si myslieť, že všetci ľudia na svete si budú inštalovať full node, obzvlášť v čase, kedy sa všetko presúva na mobilné telefóny.

Chcieť po ľuďoch, aby sa stali sami sebe bankou, sa teraz tiež javí ako utópia. Je potrebné viac komunikovať a všetko výrazne zjednodušiť a hodnotu zabezpečiť proti nechcenej strate. Mnoho projektov sa o niečo snaží v dobrej viere, že po tom bude dopyt, ale málokto na to ide tým spôsobom, že si dopredu zistí, čo ľudia chcú, alebo čo by ich mohlo osloviť. Ľudia zo západu nepotrebujú v podstate nič.

Kryptomeny pre rozvojové krajiny

Veľa sa hovorí o rozvojových krajinách, kde môžu distribuované siete dosť pomôcť. Preto sa tam chce tento rok na čas odsťahovať Jack Dorsey, ktorý sa zišiel s tímom Cardana, ktorý tam už nejaký ten piatok pôsobí. Keď sa tamojších ľudí spýtate, čo im chýba, zistíte, že potrebujú omnoho viac, než len transakčný systém s volatilným tokenom. Ich problémy sú omnoho viac fundamentálne, pritom najskôr cez nové technológie riešiteľné. Títo ľudia potrebujú za férovú cenu predať tovar, ktorý pracne vyrábajú. Teda obísť drahého prostredníka a mať k dispozícii globálny trh komodít. Ďalej by ocenili napríklad férovú pôžičku. A sme zase pri prepojení ponuky s dopytom a vynechaní drahého prostredníka.

Dôležitá je reálna použiteľnosť. Ľudia žijú v rôznych ekonomických či štátnych systémoch a majú úplne iné problémy a potreby. Bitcoin je tak pre jedných možnosť, ako si zo svojej krajiny odniesť hodnotu, pre druhých je to len špekulácia či investícia. Pre niekoho je používanie krypta známka punku, teda vzdoru proti tradičnému finančnému systému. Masa najmä na západe má iné radosti a starosti, než riešiť finančnú revolúciu. V roku 2017 sa pri bull run-e Bitcoin riešil snáď na všetkých vianočných večierkoch, ktoré som navštívil, a to je moja sociálna bublina dosť veľká a rôznorodá. Tohto roku to už nie je téma pre nikoho.

Volatilita je problém pre reálne použitie

Volatilita a reálna použiteľnosť sa vzájomne vylučujú, pokiaľ sa nebavíme o špekulácii na cenu. Ľudia radi hovoria o vzácnosti mincí či uchovávateľovi hodnoty, ale je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ túto vzácnosť nevníma žiadny váš sused, nikto z kolegov z práce alebo takmer nikto z vášho okruhu známych, tak bežný človek tomu nemôže úplne veriť a držaním len špekuluje o tom, že sa to zmení. Sami si položte otázku, či je toto cesta k adopcii. Možno po polení uvidíme bull run, ale potom treba zase 2 roky medveďa.

Ľudia prídu o peniaze a zopakuje sa to isté, čo už tu bolo v roku 2017 vrátane dump-u napr. o 80 %. Trúfam si tvrdiť, že distribúcia mincí sa o veľa nezvýši. Dlhodobo môže cena rásť vďaka špekulácii či manipulácii veľkých hráčov, ale nie nutne adopcii.

Pokiaľ ide o reálne použitie, ide tiež o technické problémy, ktoré stále nie sú prekonané. My sme schopní decentralizovane a spoľahlivo preniesť veľký objem hodnoty, ale len pre malý počet ľudí. Škálovanie je kľúčové pre masové nasadenie v akomkoľvek biznise a tu musíme nastávajúce riešenie posunúť o niekoľko radov. Nie som si úplne istý, či v podstate centralizované druhé vrstvy sú tá správna cesta, pretože to prinesie len problémy, ktorým sa chceme vyhnúť.

Z princípu nechceme našu decentralizovanú budúcnosť stavať na centralizovaných službách. Okrem škálovania je ďalej potrebné urgentne riešiť napríklad súkromie a užívateľskú prívetivosť. Hlavne súkromie je orieškom z pohľadu regulácií, pretože pre PoW projekty môže zvýšenie súkromia znamenať delistovanie z búrz, a tým pádom strata likvidity. Chcete Bitcoin používať súkromne, alebo z neho chcete mať investičný aset?

Alebo to nakoniec pôjde nejak skĺbiť? Vlastne mi chýba širšia debata na túto tému a budem veľmi rád, pokiaľ sa toho niekto z „Bitcoinistov” ujme.

Čo čítať ďalej?

LIVE Trading 2.0 – Bitcoin po korekcii – altseason pokračuje ďalej!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.