Rok 2025 prinesie zmeny na slovenských cestách. Polícia má v rukách jedinečnú inováciu

  • Podľa aktuálnych pravidiel je vodičom motorových vozidiel zakázané požívať alkohol alebo iné návykové látky.
  • Schválená novela prináša dva významné kroky v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku.
  • Nová legislatíva nadobudne účinnosť 1. januára 2025.
Novinky Rok 2025 prinesie zmeny na slovenských cestách
Rok 2025 prinesie zmeny na slovenských cestách. Zdroj: Shutterstock.com/Nomad_Soul, photoschmidt
Okazio PCBitmarkets

Národná rada Slovenskej republiky schválila významnú novelu zákona, ktorá výrazne posilní kompetencie polície v boji proti vodičom pod vplyvom drog. Poslanci podporili legislatívnu zmenu, ktorá od nového roka umožní príslušníkom polície používať moderné skríningové testovacie súpravy Dräger DrugCheck 3000. Informoval o tom portál Interez.sk.

„Ide o prelomové rozhodnutie, ktoré významne zjednoduší a zrýchli proces odhaľovania vodičov jazdiacich pod vplyvom omamných a psychotropných látok,” uviedol predkladateľ novely, koaličný poslanec Zdenko Svoboda (Hlas-SD). Za prijatie zákona hlasovalo 79 poslancov, nikto nebol proti a 66 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

Dosposiaľ bez právnej úpravy

Ministerstvo vnútra SR už v súčasnosti disponuje potrebnými testovacími súpravami, doteraz však chýbala právna úprava, ktorá by ich využívanie v praxi umožňovala. Nová legislatíva tak reaguje na dlhodobú potrebu modernizácie policajných postupov pri kontrolách vodičov.

Slovensko sa týmto krokom pripája k okolitým krajinám, kde podobné testovacie zariadenia už bežne využívajú.

Dräger DrugCheck 3000 predstavuje revolučnú zmenu v práci dopravnej polície. Kým doteraz museli príslušníci pri podozrení na užitie drog postupovať zdĺhavým procesom, od januára budú môcť vykonať orientačné vyšetrenie priamo na mieste kontroly. Toto opatrenie by malo výrazne prispieť k zvýšeniu bezpečnosti na slovenských cestách.

Súčasťou schválenej novely je aj zrušenie povinnosti zriaďovania protialkoholických záchytných izieb. Toto rozhodnutie reflektuje dlhodobú nevykonateľnosť pôvodnej právnej úpravy, ktorá pochádzala ešte z 50. rokov minulého storočia.

„V súčasnom právnom systéme Slovenskej republiky je nemožné obmedzovať osobnú slobodu človeka bez psychózy v zdravotníckom zariadení proti jeho vôli, pokiaľ o tom nerozhodne súd,” vysvetľuje poslanec Svoboda.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Významné kroky vpred

Zrušenie ustanovení o záchytných izbách súvisí aj s ich nevyhovujúcim technickým stavom. Pôvodné „poriadkové zariadenia” by v súčasnosti nespĺňali prísne medicínske štandardy potrebné na monitoring pacientov s rizikom vzniku život ohrozujúcich komplikácií. Modernizácia týchto zariadení by si vyžadovala významné investície do personálneho i materiálno-technického vybavenia.

Schválená novela tak prináša dva významné kroky v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku. Zatiaľ čo na jednej strane posilňuje možnosti polície v boji proti nebezpečným vodičom, na druhej strane ruší zastaralý a v praxi nefunkčný systém protialkoholických záchytných izieb. Nová legislatíva nadobudne účinnosť 1. januára 2025, čím sa začne nová éra v kontrole dodržiavania pravidiel cestnej premávky na Slovensku.

Súhlasili by ste so sprísnením trestov pre vodičov pod vplyvom alkoholu a omámnych látok?

Aké v súčasnosti platia pravidlá?

Ministerstvo dopravy vydalo usmernenie týkajúce sa konzumácie alkoholu a návykových látok počas vedenia vozidla. Podľa aktuálnych pravidiel je vodičom motorových vozidiel striktne zakázané požívať akékoľvek množstvo alkoholu alebo iných návykových látok nielen počas jazdy, ale aj v čase, keď by sa tieto látky mohli nachádzať v ich organizme.

Výnimku z tohto pravidla dostali len cyklisti, vodiči kolobežiek s pomocným motorčekom a vodiči samovyvažovacích vozidiel, ktorí sa pohybujú v obci alebo na cyklistických cestičkách. Títo účastníci cestnej premávky môžu mať v krvi obmedzené množstvo alkoholu. Maximálne 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri dychovej skúške alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti pri krvnom teste.

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.