- Robert Fico plánuje vyriešiť otázku nájomných bytov čo najskôr.
- Pôvodný plán počítal s tempom 25 000 bytov za rok.
- Cieľom je poskytovať dostupnejšie nájomné o 20 až 30 % v porovnaní s komerčným nájomným.
Kollárove byty stále nie sú zrealizované. Slováci mali mať sľúbených 25-tisíc bytov ročne, pričom dodnes nie je postavený ani jeden. Úrad vlády sa tejto otázky zbavil a presunul kompetenciu na ministerstvo dopravy, uvádza Pravda. Stále ale nie je jasné, kedy budú byty postavené a odkedy sa do nich budú môcť nájomníci sťahovať.
Kollárove byty sú v nedohľadne
Zatiaľ nie je známe, či štát môže poskytnúť podporu investorom tak, ako im ju sľubuje. K téme sa vyjadril aj Robert Fico, ktorý chce túto problematiku vyriešiť čo najskôr. Údajne už vo februári vláda prijme definitívne riešenie nájomného bývania. Na spustenie programu ale potrebuje Slovensko aj súhlas Európskej komisie.
Súčasťou zvýhodnenia investorov totiž bude nižšia daň z pridanej hodnoty (DPH) na postavené byty. Cieľom je poskytovať dostupnejšie nájomné o 20 až 30 % v porovnaní s komerčným nájomným. Európska komisia tak musí rozhodnúť, či Slovensko môže daňovo zvýhodniť developerov.
Okrem toho výstavba v tempe 25 000 bytov ročne je nereálna. Len pre predstavu, za prvé tri kvartály 2023 bolo dokončených 153 bytov vo verejnom sektore. Takže výstavba nebude v sile štátu, ale v kompetencii developerov. V súčasnosti chýba približne 200 000 nájomných bytov, no štát má zmluvy len na niekoľko tisícok.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Nový koncept nájomných bytov
Už skôr sme informovali o tom, že na Slovensku vznikne nový koncept nájomných bytov. Tento segment by mohol vyplniť medzeru medzi sociálnymi bytmi, trhovým nájomným a kúpou nehnuteľnosti za cudzie peniaze. Očakáva sa, že sa časom stabilizuje ako štandardný segment realitného trhu rovnako ako v zahraničí.
Koncept nájomných bytov má pomôcť predovšetkým obyvateľom s nízkym príjmom. Taktiež pomôže čerstvým absolventom škôl. Niektoré projekty sú dokonca určené pre zamestnávateľov, ktorí môžu zabezpečiť ubytovanie pre svojich zamestnancov.
V súčasnosti Slováci zvažujú dve možnosti: podnájom alebo hypotéku. Kým boli donedávna nulové úrokové sadzby, jednoznačne sa viac oplatila hypotéka. Tento finančný produkt ale berieme často na 30 rokov, a za toto obdobie sa môžu úrokové sadzby zmeniť niekoľko krát.
Napríklad, v posledných dvoch rokoch sa situácia zásadne zmenila. Úrokové sadzby stúpli rekordným tempom a dnes je často uprednostňovanou voľbou nájomné. Mnohí totiž ostávajú v podnájme, kým úrokové sadzby opäť neklesnú.
Mohlo by ťa zaujímať: Ceny nehnuteľností padli na dno. Kedy je správny čas na kúpu bytu?