Ripple (XRP) sa v posledných mesiacoch spája s prebiehajúcim súdom proti SEC. A síce tento súd ešte neskončil a nemá jasného víťaza, XRP medzi tým uzavrel partnerstvo s najväčšou a najstaršou egyptskou bankou – NBE. Využitím RippleNet a poskytovateľa finančných služieb LuLu bude Národná banka Egypta spracovávať cezhraničné platby zo Spojených arabských emirátov.

Nová spolupráca

Ripple toto partnerstvo s najstaršou egyptskou bankou ohlásil dnes, 19. mája. Do tejto spolupráce plánujú zahrnúť aj zapojenie tretej strany – poskytovateľa finančných služieb zo Spojených arabských emirátov  – LuLu International Exchange, ktorý je súčasťou finančnej skupiny LuLu.

Tieto tri spoločnosti teda umožnia cezhraničné platby zo Spojených arabských emirátov do Egypta. Posledne menovaný je piatym najväčším príjemcom remitencií* po Indii, Číne, Mexiku a Filipínach, pričom iba v minulom roku boli tieto platby presahujúce 24 miliárd dolárov.

*Remitencie sú finančné a iné prostriedky zasielané migrantmi z krajiny, kde pracujú, späť do krajiny pôvodu. Pre rozvojové krajiny sú druhým najvýznamnejším zdrojom kapitálu hneď po priamych zahraničných investíciách. 

Šéf NBE pre finančné služby sa k uzavretiu tejto spolupráce vyjadril nasledovne:

“Partnerstvo NBE so spoločnosťou Ripple pomôže zvýšiť celkovú efektívnosť tým, že umožní NBE nadviazať nové spojenectvá na ďalších trhoch so zníženými nákladmi a rýchlejšou dobou integrácie. Sme veľmi radi, že môžeme oznámiť naše nové partnerstvo so spoločnosťami Ripple a LuLu, ktoré, ako veríme, prispeje k ďalšiemu zrýchleniu koridoru prevodov medzi Egyptom a SAE.”

SEC vs. Ripple

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) vzniesla obvinenia voči Ripple ešte v decembri 2020. Odvtedy došlo v tomto prípade k niekoľkým posunom vpred, z ktorých väčšina sa v skutočnosti odohrala na strane Ripple. V priebehu týždňa v apríli súd najskôr povolil spoločnosti Ripple prístup k interným diskusiám SEC o bitcoinoch (BTC) a etheroch (ETH). Krátko nato sa Súdny dvor opäť postavil na stranu spoločnosti Ripple a nariadil Komisii, aby stiahla svojich šesť žiadostí zaslaných bankám požadujúcim od vedúcich pracovníkov osobné finančné informácie.

Stále nie je jasné, ako to skončí, no zdá sa, že Ripple je z najhoršieho vonku.

Pohľad na cenu XRP

V momente, kedy bola podaná žaloba, XRP sa prepadol v krátkom časovom úseku o desiatky percent. Začiatkom roka jeho cena stúpla, pretože sa retail po vzore Gamestop akcií rozhodol spoločne vypumpovať XRP. Skončilo to samozrejme fiaskom ako pump-dump. Aktuálne však XRP aj vďaka pozitívnym udalostiam začal stúpať na hodnote + sa k tomu podpísal silný prepad dominancie BTC, ktorá vystrelila takmer všetky altcoiny vysoko, v niektorých prípadoch na nové maximá (voči BTC).

Aktuálne všetko závisí na vývoji Bitcoinu, ktorý v máji spadol už o viac ako 30%. Hoci sú na trhu statoční bojovníci, ako napríklad Matic, ktorí aj napriek tomuto prepadu každý deň dosahujú ATH, vo väčšine prípadov je HODL portfólio vo veľkej strate. Ripple však vyzerá dobre a je možné, že ešte porastie.