Hypotéky sú veľkým problémom posledných mesiacov, pričom všetci čakáme na to, čo vymyslí nová vláda na čele s Robertom Ficom. Výsledkom rokovaní vlády sa zrejme stanú daňové úľavy, informuje o tom Denník N.
Nič však nie je isté. Samotnú pomoc ešte vláda oficiálne neoznámila. Vychádza sa však z tvrdenia ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (SNS), ktorý povedal, že vláda hypotéky v aktuálnom roku vyrieši daňovou úľavou.
Pomoc bude ale adresná, konkrétne sa hovorí o tom, že ju dostanú domácnosti, ktorých mesačný príjem v hrubom nepresiahne 4 tisíc eur. To je len riešenie na rok 2023, potom bude vláda hľadať inú schému pomoci.
Rokovanie vlády o hypotékach avizoval už skôr premiér Robert Fico. Jeho najväčším partnerom je v tomto ministerstvo financií na čele s Ladislavom Kamenickým, ktoré predstaví niekoľko variantov bonifikácie úrokov hypoték.
Minister Kamenický bol na rokovaní európskych ministrov financií Ecofin. Na sociálnej sieti napísal, že majú spravodlivé riešenie, ktoré pomôže ľuďom s refixáciou hypoték do budúcnosti a vyriešia aj refixáciu hypoték za rok 2023.
Minister Taraba sa však zmienil o tom, že pomoc s hypotékami by v tomto roku mala stáť krajinu okolo 10 miliónov eur. To by však znamenalo, že o takú sumu budú ochudobnené mestá a obce, pre ktoré tvorí daň z príjmov fyzických osôb hlavný príjem.
Teraz je najhorší čas na branie hypotéky
Mnohé banky na Slovensku prekonali hranicu 5 % úrokovej sadzby na hypotéky, čo signalizuje, že financovanie bývania prostredníctvom bánk je v súčasnosti predražené. Podľa údajov Tradingeconomics je úroková sadzba v eurozóne na hodnote 4,5 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od roku 2001.
Prvý pokles úrokovej sadzby zrejme nastane už v roku 2024. Obdobie zvyšovania trvalo rok a pol a tak podobný scenár môžeme očakávať aj pri expanzívnej menovej politike. To znamená, že sa oplatí počkať na hypotéku približne 2 roky.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Slováci ostávajú v podnájmoch dlhšie
Podľa septembrového prieskumu BÝVANIE SLOVÁKOV 2023, ktorý zabezpečila investičná realitná platforma Invest in Slovakia vyplýva, že v podnájme žije 15 % opýtaných z celkového počtu 1 251. Až 48 % respondentov plánuje v podnájme ostať dlhšie ako na obdobie piatich rokov.
Slovákom bývanie vo vlastnom komplikujú hypotéky. Dôvodom voľby bývania v podnájme je pri 45 % respondentoch nedostatok finančných prostriedkov. Najviac ľudí žije v podnájme v Nitrianskom kraji, najmenej v Trnavskom kraji.
Prečítajte si aj: Na stole sú nové opatrenia, ktoré Slovákom znížia splátky za hypotéky