- Na Slovensku funguje zhruba 123-tisíc fiktívnych živnostníkov.
- Podľa odborníka však táto situácia vôbec nie je taká strašná.
Podľa neho väčšina živnostníckych vzťahov vzniká na základe vzájomnej dohody medzi odberateľom a dodávateľom, pričom zamestnanci si sami volia, že budú znášať trhové riziká dodávateľského vzťahu. Ministerstvo podľa neho označuje za „falošného” živnostníka osobu, ktorá navonok vykazuje znaky závislej práce.
„Ale to je veľmi subjektívne – majster, ktorý za rok zhotoví sádrokartón na desiatich rodinných domoch, je považovaný za živnostníka, zatiaľ čo ten, ktorý celý rok pracuje na sádrokartóne v desaťposchodovej kancelárskej budove, je už označovaný za ‘falošného’ živnostníka?” spomína Vlachynský ako príklad.
Zmeny nie sú potrebné
Počet živnostníkov na Slovensku sa mení iba pomaly, v dôsledku čoho podľa odborníka nepotrebujeme žiadne úpravy.
K miernemu nárastu došlo po roku 2020, čo mohla spôsobiť napríklad pandémia koronavírusu alebo nárast zdieľanej ekonomiky. Od konca 2022 sa však množstvo živnostníkov výrazne nemení.
Vlachynský uvádza, že štát by nemal zavádzať žiadne opatrenia, ktoré by vyriešili fiktívny problém fitkívnych živnostníkov.
Vlachynský upozorňuje, že snaha presunúť živnostníkov do pracovných pomerov môže viesť k zníženiu disponibilných príjmov a zníženiu ekonomickej aktivity. „Časť živnostníkov tvoria dôchodcovia alebo ľudia, ktorí podnikajú popri trvalom pracovnom pomere, a tí majú možnosť jednoducho prestať podnikať,” uvádza.