- Poľsko zakázalo fotografovanie na 25-tisíc miestach vrátane mostov a železníc.
- Kukuła označil Rusko a Bielorusko za krajiny, ktorých špióni zbierajú informácie.
- Porušenie zákazu môže viesť k pokute alebo zabaveniu fotografického zariadenia.
Poľsko od začiatku apríla výrazne sprísňuje pravidlá pre fotografovanie a natáčanie na verejných miestach. Nový bezpečnostný zákon zakazuje zachytávanie obrazového materiálu na približne 25-tisíc lokalitách po celej krajine.
Zákaz sa netýka len vojenských zariadení, ale aj bežnej infraštruktúry ako železnice, prístavy či mosty, uvádza český portál iDnes.
Prekvapivo, vojenské objekty tvoria len tri percentá z celkového počtu miest, kde platí zákaz fotografovania. Väčšina obmedzení sa vzťahuje na civilnú infraštruktúru, ktorú poľské úrady považujú za strategicky dôležitú pre národnú bezpečnosť.
Náčelník generálneho štábu poľskej armády Wiesław Kukuła vysvetľuje dôvody tohto opatrenia pre poľský server polsatnews.pl:
Bezpečnostná situácia v Poľsku sa zmenila. Zaznamenávame množstvo aktivít zameraných na zber informácií o našej kritickej infraštruktúre. U zadržaných agentov nachádzame fotografie našich vojenských jednotiek.
Kukuła priamo označil Rusko a Bielorusko ako krajiny, ktorých špióni najčastejšie zbierajú takéto informácie. „Predtým sme niekoľko rokov nemali právny nástroj na riešenie tohto problému,” dodáva generál.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Jasne vyznačené miesta
Všetky miesta, kde platí zákaz, budú jasne označené špeciálnymi tabuľami. Porušenie zákazu môže viesť k pokute, zadržaniu alebo zabaveniu fotografického či nahrávacieho zariadenia.
Zákaz sa týka aj energetických zariadení, tunelov a objektov patriacich ministerstvám obrany a spravodlivosti, Agentúre pre vnútornú bezpečnosť a Ústrednému protikorupčnému úradu.
Zákon schválila ešte predchádzajúca vláda Zjednotenej pravice, no vykonávacie nariadenie vydala až súčasná vláda Koalície 15. októbra v apríli tohto roka. Až toto nariadenie dáva bezpečnostným zložkám právomoc zasiahnuť proti ľuďom porušujúcim zákaz.
Kukuła zdôrazňuje, že podobné zákazy existujú v mnohých krajinách sveta a nejde o poľskú novinku. „Tento zákon vytvára kultúru zodpovednosti za našu národnú bezpečnosť,” tvrdí.
Experti bijú na poplach
Kritici však upozorňujú na viaceré problematické aspekty nového zákona. Existujú obavy, že štátne inštitúcie budú nadmerne označovať bežné objekty, ako sú mestské mosty, verejné železničné stanice či letiskové haly.
Odborníci tiež poukazujú na praktické problémy pri dodržiavaní zákona. Napríklad, nariadenie nerieši situáciu s autokamerami, ktoré automaticky nahrávajú okolie počas jazdy. „Budú vodiči povinní vypínať kamery pri prejazde okolo strategických objektov? Ako bude polícia kontrolovať tieto záznamy?” pýtajú sa kritici.
Napriek výhradám poľská armáda považuje nový zákon za kľúčový nástroj v boji proti zahraničnej špionáži v čase zvýšeného napätia vo východnej Európe. Poľsko ako krajina hraničiaca s Bieloruskom a ruskou Kaliningradskou oblasťou vníma tieto hrozby obzvlášť intenzívne.
Nová legislatíva tak odráža rastúce bezpečnostné obavy v regióne a snahu poľských úradov chrániť strategické informácie pred potenciálnymi nepriateľskými aktérmi.