Revolúcia v systéme práceneschopnosti: Koniec zneužívania a milióny pre štátnu kasu

  • Tieto zmeny predstavujú významný krok k modernizácii a zefektívneniu systému práceneschopnosti na Slovensku.
  • Navrhované zmeny by mali dať Sociálnej poisťovni väčšie kompetencie pri posudzovaní oprávnenosti práceneschopnosti.
  • Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá by mala tieto zmeny zaviesť, je momentálne v legislatívnom procese.
Ekonomika Revolúcia v systéme práceneschopnosti
Revolúcia v systéme práceneschopnosti. Zdroj: Shutterstock.com/Yurii_Yarema

Paralelne s týmito zmenami pokračuje aj digitalizácia systému práceneschopnosti. Počet elektronických PN (ePN) presiahol jeden a pol milióna, čo je najvyšší počet od spustenia tejto služby v júni 2022. Podľa Martina Kontúra, hovorcu Sociálnej poisťovne, vznikol nárok na nemocenskú dávku viac ako 1,45 milióna Slovákom. Upozornil na to portál Teraz.sk.

Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Pavol Vršanský vyzdvihuje prínosy elektronizácie:

ePN je investíciou do budúcnosti a máme radosť, že slúži pacientom aj lekárom. Elektronická PN-ka znamená úplné odstránenie kolobehu papierových potvrdení medzi lekárom, pacientom, poistiteľom a zamestnávateľom.

Služba elektronickej PN, ktorá je spoločným projektom Sociálnej poisťovne a NCZI, významne zjednodušuje celý proces od návštevy lekára až po vyplatenie náhrady príjmu a sociálnych dávok.

Občania si môžu kedykoľvek skontrolovať stav svojej ePN online vo svojom Elektronickom účte poistenca, kde nájdu informácie o schvaľovaní dávky, jej výške, a môžu si aj zmeniť spôsob vyplácania dávky bez nutnosti návštevy pobočky Sociálnej poisťovne.

„Návšteva pobočky Sociálnej poisťovne tak nie je potrebná. Občan si môže všetko vybaviť z pohodlia domova,” uvádza generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Tariška

Tieto zmeny predstavujú významný krok k modernizácii a zefektívneniu systému práceneschopnosti na Slovensku. Očakáva sa, že prinesú nielen úspory pre štátny rozpočet, ale aj väčšiu transparentnosť a pohodlie pre občanov. Zostáva však otázkou, ako sa nové pravidlá osvedčia v praxi a či skutočne prinesú očakávané výsledky v boji proti zneužívaniu PN-iek.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.