- Príspevok na rekreáciu je benefit pre zamestnancov na dovolenku na Slovensku.
- Zamestnávatelia nad 49 zamestnancov musia povinne poskytovať rekreačný príspevok.
- Príspevok je vo výške 55 % oprávnených výdavkov, maximálne však 275 eur ročne.
- Úvod o rekreačnom príspevku
- Povinnosť zamestnávateľa rekreačný príspevok poskytnúť
- Podmienky na poskytnutie rekreačného poukazu zamestnancovi
- Oprávnené výdavky na rekreáciu
- Výška rekreačného príspevku
- Formy poskytovania rekreačného príspevku
- Rekreačný poukaz
- Špecifické otázky súvisiace s príspevkom na rekreáciu
- Novela zákona od januára 2025
Novinky v rekreačnom príspevku od januára 2025
- Novou oprávnenou osobou na príspevok na rekreáciu sa stáva rodič zamestnanca
V júli 2024 bola schválená novela Zákonníka práce s účinnosťou od 1. januára 2025 č. 172/2024 Z. z., ktorej cieľom bolo zintenzívniť podporu domáceho cestovného ruchu prostredníctvom rozšírenia foriem uplatňovania rekreačného poukazu zamestnanca.
Z tohto dôvodu bol do ustanovenia § 152a ods. 5 doplnený ako oprávnená osoba aj rodič zamestnanca. To v praxi znamená, že oprávnenými výdavkami (ktorých definícia sa nemení a platí to, čo sme uviedli vyššie) budú preukázané výdavky nielen zamestnanca, ale i rodiča zamestnanca.
Dôvodová správa poukazuje na to, že prenositeľnosť rekreačného poukazu na rodiča zamestnanca by mala plošne podporiť možnosť využívania rekreačného poukazu zamestnanca a maximalizovať efektivitu. Vďaka tomu by mal mať aj rodič zamestnanca možnosť zúčastniť sa aspoň jednej rekreácie počas roka a zregenerovať svoje fyzické a psychické sily na zvýšenie kvality života.
- Podmienky poskytnutia rekreačného príspevku (resp. poukazu)
Keďže okrem rozšírenia definície oprávnenej osoby v ZP sa iné nezmenilo, platia úplne rovnaké podmienky, ako sme už uvádzali vyššie, a teda:
- musí ísť o zamestnanca, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov a zároveň
- zamestnanec musí o príspevok požiadať.
Zamestnávateľ sa takisto môže rozhodnúť, že príspevok na rekreáciu poskytne zamestnancovi prostredníctvom rekreačného poukazu. Čo pre rodiča zamestnanca znamená, že má možnosť si ho uplatniť len u stanovených poskytovateľov služieb a má limitovanú (časovú) platnosť do konca kalendárneho roka, v ktorom bol vydaný.
Čo sa týka spomínanej neprenosnosti rekreačného poukazu, zákonodarca túto situáciu (keď poukaz využíva rodič zamestnanca) zohľadnil a novelizoval v ustanovení
§ 27a ods. 3 zákona o podpore cestovného ruchu, ktoré definuje rekreačný poukaz. Nová definícia preto obsahuje doplnenie výnimky prenosu preukazu na rodiča držiteľa rekreačného poukazu.