- Príspevok na rekreáciu je benefit pre zamestnancov na dovolenku na Slovensku.
- Zamestnávatelia nad 49 zamestnancov musia povinne poskytovať rekreačný príspevok.
- Príspevok je vo výške 55 % oprávnených výdavkov, maximálne však 275 eur ročne.
- Úvod o rekreačnom príspevku
- Povinnosť zamestnávateľa rekreačný príspevok poskytnúť
- Podmienky na poskytnutie rekreačného poukazu zamestnancovi
- Oprávnené výdavky na rekreáciu
- Výška rekreačného príspevku
- Formy poskytovania rekreačného príspevku
- Rekreačný poukaz
- Špecifické otázky súvisiace s príspevkom na rekreáciu
- Novela zákona od januára 2025
Špecifické otázky súvisiace s príspevkom na rekreáciu
Dovolili sme si pre vás vybrať 6 špecifických situácií, ku ktorým v súvislosti s rekreačným príspevkom dochádza, a zároveň uviesť, ako dané situácie vyhodnocuje Finančná správa SR s ohľadom na platnú slovenskú legislatívu. Na ich stránke nájdete až 71 situácií a odpovedí, ktoré Vám môžu pomôcť.
-
Dve prenocovania po sebe, každé v inom ubytovacom zariadení
Zamestnanec absolvoval štvordňovú rekreáciu vo Vysokých Tatrách, pričom každú noc spal v inom ubytovacom zariadení, a teda predložil aj viac účtovných dokladov o ubytovaní a strave. Možno takto predložené výdavky považovať za oprávnené podľa § 152a ZP?
Odpoveď: Podľa § 152a ZP má ísť o ubytovanie najmenej na dve prenocovania, ale nie je tam väzba na jedno ubytovacie zariadenie. Ani z definície prenocovania nevyplýva, že má ísť o dve za sebou idúce prenocovania v jednom ubytovacom zariadení. Vzhľadom na to ide o preukazné oprávnené výdavky, pri ktorých zamestnancovi vzniká nárok na príspevok na rekreáciu.
-
Úhrada rekreácie vykonaná kamarátom a čestné prehlásenie
Zamestnanec predložil doklad o ubytovaní, kde bolo uvedené jeho meno a priezvisko, ale doklad o zaplatení je na meno jeho kamaráta. Zamestnanec predložil zamestnávateľovi „čestné vyhlásenie”, v ktorom uviedol, že za pobyt zaplatil kamarátovi.
Je potrebné, aby na účtovnom doklade bola uvedená presná špecifikácia zamestnanca (trvalý pobyt, číslo občianskeho preukazu)? Možno čestné vyhlásenie zamestnanca považovať za preukazný účtovný doklad?
Odpoveď: Povinnou náležitosťou účtovného dokladu je okrem iného aj označenie účastníkov, pričom podľa § 152a ZP súčasťou dokladu musí byť označenie zamestnanca. Ak na je účtovnom doklade uvedené meno a priezvisko zamestnanca, je to na účely § 152a ZP postačujúce. Čestné vyhlásenie zamestnanca však nie je preukazný účtovný doklad.
-
Kratší pracovný čas a výpočet príspevku na rekreáciu
Dvaja zamestnanci požiadali zamestnávateľa o príspevok na rekreáciu. Obidvaja k žiadosti priložili účtovný doklad s označením zamestnanca na sumu 100 eur. V akých sumách bude zamestnancom vyplatený príspevok, ak jeden z týchto zamestnancov pracuje na kratší pracovný čas (polovičný úväzok)?
Odpoveď: Zamestnávateľ obidvom zamestnancom vyplatí 55 % oprávnených nákladov,
t. j. po 55 eur. Zamestnancovi, ktorý pracuje kratší pracovný čas (na polovičný úväzok), kráti len najvyššiu sumu príspevku, t. j. sumu 275 eur. Ak by v tomto kalendárnom roku zamestnanec, ktorý pracuje na kratší pracovný čas, za nezmenených podmienok znova požiadal o príspevok na rekreáciu (požiadal by zamestnávateľa doplatiť príspevok maximálnej sumy), potom by mu zamestnávateľ mohol v súlade s § 152a ZP doplatiť príspevok na rekreáciu maximálne do sumy 137,50 eura (čo je najvyššia suma príspevku znížená v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času).
-
Denné detské tábory, športové kempy a príspevky na rekreáciu
Považujú sa za organizovanú viacdennú aktivitu detí počas letných prázdnin aj športové sústredenia, športové kempy, resp. organizovanie iných detských aktivít počas školských prázdnin, napr. detská univerzita? Tieto organizované aktivity sú poskytované buď s ubytovaním a stravou (ako súčasť poskytnutej služby), alebo bez nich – podľa miesta bydliska dieťaťa. Bude takýto výdavok u zamestnávateľa daňovo uznaným výdavkom ako príspevok na rekreáciu?
Odpoveď: Ak ide o organizované viacdenné aktivity a zotavovacie podujatia (aj bez ubytovania) počas školských prázdnin na území Slovenskej republiky pre vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení navštevujúce základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov gymnázia s osemročným vzdelávacím programom, vzťahuje sa na takéto aktivity ustanovenie § 152a ZP. Po predložení oprávnených dokladov zamestnancom sú u zamestnávateľa daňovým výdavkom.
-
Vlastné ubytovacie zariadenie a príspevky na rekreáciu
Spoločnosť poskytuje ubytovanie vo vlastnom rekreačnom zariadení výhradne vlastným zamestnancom a ich rodinným príslušníkom. Za pobyt zamestnanci platia na základe interného cenníka. Môže si spoločnosť zahrnúť do daňových výdavkov takto poskytnuté príspevky na rekreáciu zamestnancov?
Odpoveď: Ak vlastné rekreačné zariadenie spĺňa podmienky ustanovené v § 2 písm. d) zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu a má v predmete podnikania ubytovacie služby, potom výdavky na rekreáciu po splnení podmienok uvedených v § 152a ZP budú u zamestnávateľa daňovým výdavkom. Ak nebudú splnené podmienky, zamestnávateľ bude postupovať podľa § 21 ods. 1 písm. f) zákona o dani z príjmov, daňovým výdavkom nebudú výdavky prevyšujúce príjmy v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov.
-
Storno poplatku
Zamestnanec zmenil termín rekreácie, za čo mu ubytovacie zariadenie vyfakturovalo storno poplatok. Ide o oprávnený náklad na rekreáciu podľa § 152a ZP?
Odpoveď: V danom prípade nejde o oprávnený náklad na rekreáciu tak, ako je definovaný v § 152a ZP, pretože nejde o službu cestovného ruchu, resp. službu spojenú s rekreáciou.