Rekreačný poukaz 2024: Podmienky na jeho získanie

  • Príspevok na rekreáciu je benefit pre zamestnancov na dovolenku na Slovensku.
  • Zamestnávatelia nad 49 zamestnancov musia povinne poskytovať rekreačný príspevok.
  • Príspevok je vo výške 55 % oprávnených výdavkov, maximálne však 275 eur ročne.
Biznis a podnikanie Rekreačný poukaz pre zamestnanca a jeho rodinu
Rekreačný poukaz pre zamestnanca a jeho rodinu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Ground Picture
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Formy poskytovania rekreačného príspevku

Ako sme už spomínali vyššie, Zákonník práce dáva zamestnávateľovi dve možnosti poskytovania rekreačného príspevku (resp. existujú dve formy poskytovania tohto príspevku). Buď ide o náhradu 55 % oprávnených výdavkov limitovaných sumou 275 eur za kalendárny rok, alebo o rekreačný poukaz v bezhotovostnej forme (§ 152a ods. 2 ZP).

Peňažný príspevok

 Zamestnanec absolvoval rekreačný pobyt, ktorý uhradil z vlastných finančných prostriedkov. Po pobyte požiada zamestnávateľa o príspevok a predloží účtovné doklady za pobyt. Podľa § 152a ods. 6 ZP zamestnanec preukáže zamestnávateľovi oprávnené výdavky na rekreáciu najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie, a to predložením účtovných dokladov, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca.

Ak zamestnanec nedodrží predmetnú 30-dňovú lehotu, je na zamestnávateľovi, ako k tejto situácii pristúpi, lebo z hľadiska daňových účelov nemožno zmeškanie tejto lehoty považovať za porušenie podmienok.

Relevantný účtovný doklad pre účely rekreačného príspevku

Čo sa považuje za relevantný účtovný doklad pre účely príspevkov na rekreáciu definuje § 10 zákona o účtovníctve – t. j. všeobecné náležitosti účtovného dokladu. Základnými informáciami, ktoré by mal účtovný doklad obsahovať, sú:

  • identifikácia poskytovateľa rekreačného pobytu,
  • identifikačné údaje zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený,
  • uvedenie osôb, ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili pobytu,
  • popis poskytnutých služieb,
  • časové vymedzenie poskytnutého rekreačného pobytu,
  • informácie o cene a dátume úhrady za pobyt,
  • samotné číslo dokladu jeho vystavovateľa.

Za účtovný doklad nemožno považovať voucher vyhotovený portálom sprostredkujúcim ubytovanie, keďže sa považuje len za „objednávku”, ktorou sa objednáva ubytovanie (aj v prípade, že sa za voucher zaplatí vopred). Účtovným dokladom by mal byť „vyúčtovací doklad” vystavený priamo ubytovacím zariadením, ktorým je zároveň potvrdené, že sa zamestnanec rekreácie zúčastnil.

Zamestnávateľ následne zamestnancovi preplatí 55 % nákladov (najviac však 275 eur), za predpokladu, že išlo o oprávnené výdavky a boli splnené zákonné podmienky. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi príspevok na rekreáciu po predložení účtovných dokladov v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Tieto účtovné doklady zamestnávateľ musí uschovať pre svoje účtovné a daňové potreby podľa osobitných právnych predpisov.

Liečebný pobyt dieťaťa sprevádzaný rodičom počas OČR

  • Zamestnanec spolu so svojimi deťmi absolvuje liečenie počas letných prázdnin. Deťom zamestnanca liečenie preplatí zdravotná poisťovňa, zamestnanec si pobyt hradí sám. Má nárok na príspevok na rekreáciu, ak toto liečenie absolvuje počas pracovného voľna na ošetrovanie člena rodiny (OČR)?
    Zamestnanec, ktorý je na účely zákona č. 461/2003 Z. z. poistencom, je počas trvania OČR povinný dodržiavať účel OČR (osobné a celodenné ošetrovanie chorého dieťaťa), a preto nemožno toto obdobie považovať za obdobie absolvovania rekreácie. Zamestnanec tak nemá nárok na príspevok na rekreáciu za obdobie počas trvania OČR na dieťa.

Okazio PCFreedum fighter mobil
Autor:
Júlia Bombalová
Júlia Bombalová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského a je absolventkou Digitálnej univerzity. V článkoch sa špecializuje najmä na obchodné právo a business témy. Má bohaté skúsenosti s pripomienkovaním legislatívy a nie sú jej cudzie ani témy verejného sektora (tažkopádnosť systému a byrokracia, ktoré ako úradníčka zažívala na vlastnej koži). Okrem práva sa zaujíma o marketing, sociálne siete a výberovú kávu :) Je mamou 3 detí, a preto sa orientuje aj v problematike materskej, rodičovskej dovolenky a iných štátnych príspevkov.