Rekreačný poukaz 2024: Podmienky na jeho získanie

  • Príspevok na rekreáciu je benefit pre zamestnancov na dovolenku na Slovensku.
  • Zamestnávatelia nad 49 zamestnancov musia povinne poskytovať rekreačný príspevok.
  • Príspevok je vo výške 55 % oprávnených výdavkov, maximálne však 275 eur ročne.
Biznis a podnikanie Rekreačný poukaz pre zamestnanca a jeho rodinu
Rekreačný poukaz pre zamestnanca a jeho rodinu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Ground Picture
Okazio PCFreedum fighter mobil

Rekreačný poukaz (resp. príspevok na rekreáciu alebo aj rekreačný príspevok) bol zavedený v januári 2019 len pre zamestnancov s cieľom podpory domáceho cestovného ruchu a tiež zníženia nákladov zamestnancov na dovolenku, ktorú absolvujú doma na Slovensku (nie v zahraničí).

Dnes rekreačný príspevok predstavuje jeden z viacerých benefitov, ktoré zamestnávatelia poskytujú svojim zamestnancom (ako je napr. príspevok na stravovanie, príspevok na športovú činnosť dieťaťa či vzdelávanie a iné), a možno skonštatovať, že sa stal u zamestnancov pomerne obľúbeným a využívaným.

Hneď na úvod je dôležité uviesť, že zamestnávateľ sa v zmysle zákona môže rozhodnúť, že príspevok na rekreáciu poskytne zamestnancovi aj prostredníctvom rekreačného poukazu, nielen formou finančného príspevku, ale v podstate je princíp rovnaký (až na pár odchýlok, ktoré si spomenieme nižšie).

Z rekreačného príspevku profitujú najmä zamestnanci, ktorým zamestnávateľ za pobyt pripláca, ale aj domáce rekreačné zariadenia. Príspevok na rekreáciu aj rekreačný poukaz sa dajú využiť počas celého roka, či už cez leto, alebo na vianočné a silvestrovské pobyty.

Daňové výhody súvisiace s rekreačným príspevkom

Najväčšou výhodou rekreačného príspevku a poukazu je, že z pohľadu zamestnanca ide o príjem oslobodený od dane a z pohľadu zamestnávateľa ide o daňový výdavok, ktorý znižuje jeho základ dane z príjmov.

Zamestnanec ani zamestnávateľ zo sumy rekreačného príspevku neplatia žiadne odvody na zdravotné a sociálne poistenie.

V tomto článku sa podrobne povenujeme téme rekreačného príspevku zamestnancov, a to najmä zákonným podmienkam, ktoré musí zamestnanec splniť, aby naň získal nárok, kedy je zamestnávateľ povinný príspevok na rekreáciu poskytnúť, a či má zamestnávateľ možnosť ponúknuť príspevok dobrovoľne. Zároveň si definujeme, čo možno považovať za oprávnené výdavky (na aké zariadenia a služby sa príspevok vzťahuje a na aké nie), v akej výške sa príspevok poskytuje a tiež v akej forme (rekreačný poukaz alebo príspevok). Na záver si uvedieme aj zopár špecifických prípadov, ku ktorým v praxi dochádza a neopomenieme ani schválené zmeny v legislatíve od januára 2025.

Best Wallet PCOkazio mobil
Autor:
Júlia Bombalová
Júlia Bombalová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského a je absolventkou Digitálnej univerzity. V článkoch sa špecializuje najmä na obchodné právo a business témy. Má bohaté skúsenosti s pripomienkovaním legislatívy a nie sú jej cudzie ani témy verejného sektora (tažkopádnosť systému a byrokracia, ktoré ako úradníčka zažívala na vlastnej koži). Okrem práva sa zaujíma o marketing, sociálne siete a výberovú kávu :) Je mamou 3 detí, a preto sa orientuje aj v problematike materskej, rodičovskej dovolenky a iných štátnych príspevkov.