- Najväčší trest dostala írska spoločnosť Ryanair, ktorá má zaplatiť 107,8 milióna eur.
- Letecké spoločnosti sa však bránia a označujú rozhodnutie za nezákonné.
- Okrem Ryanairu dostali vysoké pokuty aj ďalšie známe aerolínie.
Ministerstvo však trvá na svojom a tvrdí, že výška pokút zodpovedá nezákonnému zisku, ktorý spoločnosti získali prostredníctvom sporných praktík. Úrady kritizujú najmä nedostatočnú cenovú transparentnosť a poskytovanie zavádzajúcich informácií, ktoré podľa nich bránia spotrebiteľom v kvalifikovanom rozhodovaní.
Proti rozhodnutiu sa postavilo aj Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA), ktoré ho označilo za „otrasné” a „facku pre cestujúcich túžiacich po možnosti voľby”. Podobne reagovalo španielske združenie leteckého sektora ALA, ktoré označilo verdikt za absurdný a potvrdilo, že sa voči nemu odvolá.
Sporné poplatky zatiaľ zostávajú v platnosti, keďže letecké spoločnosti sa proti rozhodnutiu odvolali. O definitívnom verdikte tak rozhodnú až príslušné súdy. Prípad vyvoláva značnú pozornosť, pretože môže významne ovplyvniť budúce fungovanie nízkonákladových leteckých spoločností v Európe.
Ryanair ruší lety do Británie
Významné zmeny čakajú cestujúcich, ktorí využívajú služby leteckej spoločnosti Ryanair pri cestovaní do a z Británie. Najväčší nízkonákladový prepravca v Európe oznámil, že od budúcej sezóny zruší približne desať percent všetkých letov spájajúcich Spojené kráľovstvo so zvyškom kontinentu. Informovali sme o tom na začiatku novembra.
Za týmto radikálnym krokom stojí rozhodnutie britskej vlády zvýšiť daň z leteckej prepravy o 13 percent. Toto opatrenie by malo vstúpiť do platnosti v rozpočtovom roku 2026/2027, ako vyplýva z návrhu rozpočtu, ktorý tento týždeň predstavila britská ministerka financií Rachel Reevesová.
„Ide o absolútne nepochopiteľný krok zo strany britskej vlády, ktorý výrazne poškodí nielen leteckú dopravu, ale celú britskú ekonomiku a cestovný ruch,” reagoval na plánované zvýšenie daní generálny riaditeľ Ryanairu Michael O’Leary. Podľa jeho slov sa spoločnosť rozhodla prehodnotiť svoj letový plán a pristúpiť k významnej redukcii spojení.
Následky tohto rozhodnutia môžu byť pre britské letiská značné. Ryanair predpokladá, že zníženie počtu letov by mohlo viesť k poklesu počtu cestujúcich až o päť miliónov ročne. Táto predpoveď vyvoláva obavy z možného dominového efektu na ďalšie sektory britskej ekonomiky, najmä na turistický priemysel.