Rekordné pokuty pre nízkonákladové letecké spoločnosti. Mali zarábať na neférových poplatkoch

  • Najväčší trest dostala írska spoločnosť Ryanair, ktorá má zaplatiť 107,8 milióna eur.
  • Letecké spoločnosti sa však bránia a označujú rozhodnutie za nezákonné.
  • Okrem Ryanairu dostali vysoké pokuty aj ďalšie známe aerolínie.
Novinky Rekordné pokuty pre nízkonákladové letecké spoločnosti
Rekordné pokuty pre nízkonákladové letecké spoločnosti. Zdroj: Shutterstock.com/frank333, Friends Stock
BitmarketsBitmarkets

Nízkonákladové letecké spoločnosti dostali od španielskych úradov päť rekordne vysokých pokút. Dôvodom mali byť údajné nekalé praktiky voči cestujúcim. Najväčší trest dostala írska spoločnosť Ryanair, ktorá má zaplatiť 107,8 milióna eur. Téme sa venoval portál Teraz.sk.

Ministerstvo pre ochranu práv spotrebiteľov vyčíta leteckým dopravcom najmä spoplatňovanie príručnej batožiny, účtovanie poplatkov za rezerváciu sedadiel pre deti a závislé osoby či odmietanie hotovostných platieb pri predaji leteniek priamo na letiskách.

Dostanú cestujúci svoje peniaze naspäť?

„Ide o historické rozhodnutie v oblasti ochrany spotrebiteľských práv,” uviedlo združenie Facua, ktoré dlhodobo bojuje proti podobným praktikám. Podľa nich môžu cestujúci teraz žiadať o vrátenie neoprávnene účtovaných poplatkov.

Okrem Ryanairu dostali vysoké pokuty aj ďalšie známe aerolínie. Španielska Vueling má zaplatiť 39,3 milióna eur, britský EasyJet 29,1 milióna eur. Menšie pokuty dostali Norwegian Air Shuttle (1,6 milióna eur) a Volotea (1,2 milióna eur).

Letecké spoločnosti sa však bránia a označujú rozhodnutie za nezákonné. Šéf Ryanairu Michael O’Leary tvrdí, že ide o politicky motivované rozhodnutie. Uvádza to portál BBC.

„Súdy Európskej únie podporujú slobodu dopravcov stanovovať vlastné ceny bez zásahov vlád. Tieto pokuty by zničili schopnosť nízkonákladových leteckých spoločností ponúkať cestujúcim výhodné ceny,” argumentuje O’Leary.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nízkonákladové letecké spoločnosti sa bránia

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.