Regulácia ukrajinských potravín je nedostatočná. Poľnohospodári už prišli o miliardy eur

  • Regulácia dovozu potravín z Ukrajiny je nedostatočná.
  • Týmto trpí aj poľnohospodársky sektor EÚ.
  • Preto požaduje nejakú formu rovnováhy.
Ekonomika Regulácia dovozu potravín z Ukrajiny by mala byť lepšia
Regulácia dovozu potravín z Ukrajiny by mala byť lepšia. Zdroj: shutterstock.com/Alexey Fedorenko/StockMediaSeller
Anycoin pc bannerOkazio mobil

Potravinári upozorňujú na nedostatočnú reguláciu ukrajinských potravín prúdiacich na územie EÚ. Je to reakcia na Európsky parlament a jeho hlasovanie o návrhu o dočasnej liberalizácii obchodu s Ukrajinou. Téme sa venoval denník SME.

Ukrajina stále bojuje o udržanie svojho územia, keď ju pred vyše dvomi rokmi napadlo susedné Rusko. Odvtedy sa situácia vo svete zmenila, pričom členovia NATO posielajú na územie napadnutej krajiny množstvo zbraní a humanitárnej pomoci.

Ukrajina, okrem iného, profituje aj z vývozu potravín na územie Európskej únie. Dovoz z tejto krajiny predstavoval v rokoch 2022-2023 hodnotu 25 miliárd eur. Našim potravinárom sa ale nepozdáva nízka regulácia týchto potravín.

Slovenskí poľnohospodári požadujú rovnováhu

Slovenskí poľnohospodári požadujú rovnováhu. Zdroj: shutterstock.com/Zoran Zeremski

Európsky parlament schválil 13. marca nariadenie, ktoré podľa nás nereaguje dostatočne na dovozy agropotravinárskych komodít z Ukrajiny. Tovar od nášho východného suseda tak bude do Európskej únie s najväčšou pravdepodobnosťou prúdiť naďalej, a to bez výraznejšej regulácie.

Týmto dovozom potravín z Ukrajiny trpí poľnohospodársky sektor EÚ. Podľa slov komisára Európskej komisie pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského prišiel tento sektor v predchádzajúcich dvoch rokoch o 19 miliárd eur. Mohla za to práve liberalizácia obchodu s Ukrajinou.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Európsky parlament musí nájsť rovnováhu

Treba však podotknúť, že komora potravinárov od začiatku podporuje pomoc Ukrajine. Je to však dvojsečná zbraň, pretože EÚ by mala hľadať také riešenie, ktoré síce zvýhodňuje dovoz produktov z Ukrajiny, ale na druhej strane by nepoškodzoval slovenských poľnohospodárov.

Európska únia si musí uvedomiť, že pomoc Ukrajine ide hlavne z vreciek predovšetkým poľnohospodárov, pričom to má veľmi negatívne dosahy na ich podnikanie. Je preto veľmi pravdepodobné, že protesty poľnohospodárov budú v celej Európe pokračovať.

Stanovisko Európskeho parlamentu ešte nie je, samozrejme, finálne. Aby došlo k jeho platnosti, musí prebehnúť ešte stretnutie trialógu, čo je v podstate spojenie Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Rady. Prvý oficiálny trialóg k obchodu s Ukrajinou prebehne už o pár dní, konkrétne 19. marca 2024.

Prečítajte si aj: Americké jadrové palivo už testujú na Ukrajine. Malo by poháňať aj naše reaktory

Okazio PCtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.