Rebríček najskorumpovanejších krajín v Európe

  • Predstavujeme vám rebríček 10 najskorumpovanejších európskych krajín.
  • Slovensko obsadilo 47. priečku v celosvetovom rebríčku.
  • Korupcia vážne ohrozuje ekonomiku a kvalitu života v krajine.
Novinky Korupcia v Európe a rebríček krajín
Korupcia v Európe a rebríček krajín. Zdroj: shutterstock.com/Respiro
Memex PC bannerOkazio mobil

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko dosahuje v celosvetovom porovnaní skóre 54/100 bodov. Z celkového počtu 180 krajín sme obsadili 47. priečku. Sme taktiež nad celosvetovým priemerom, ktorý dosahuje len 43/100 bodov. Takže aj keď z hľadiska Európy na tom ani zďaleka nie sme najlepšie, v rámci celého sveta sme vo vrchnej tretine.

Pozitívny je taktiež vývoj, ktorý ukazuje, že z dlhodobého hľadiska sa mierne situácia zlepšuje. Ešte v roku 2012 sme dosahovali skóre len 46/100.

Vývoj indexu korupcie na Slovensku

Vývoj indexu korupcie na Slovensku. Zdroj: Transparency

Korupcia ako globálny problém

Korupcia má negatívny dopad na globálne ekonomiky, pretože znižuje dôveru investorov, čo vedie k poklesu zahraničných investícií a vyšším nákladom na podnikanie. Zvyšuje právnu neistotu a obmedzuje hospodársky rast, keď finančné prostriedky smerujú do neproduktívnych oblastí, namiesto toho, aby sa investovali do rozvoja.

Korupcia tiež zvyšuje nerovnosť, podporuje neefektívne rozdeľovanie zdrojov a oslabuje inštitúcie, ktoré by mali zabezpečovať spravodlivý a transparentný trh. Tieto faktory bránia dlhodobému udržateľnému rozvoju a zvyšujú riziko hospodárskych a politických nestability. Korupcia má na globálne ekonomiky negatívny dopad z týchto dôvodov:

  • Znižuje dôveru investorov: Korupcia zvyšuje náklady na podnikanie, odrádza zahraničné investície a znižuje právnu istotu.
  • Obmedzuje hospodársky rast: Finančné prostriedky sa presúvajú do neproduktívnych oblastí, čo bráni efektívnemu rozvoju a rastu.
  • Zvyšuje nerovnosť: Korupcia vedie k neefektívnemu rozdeľovaniu zdrojov, čo znevýhodňuje chudobnejšie vrstvy spoločnosti.
  • Oslepuje inštitúcie: Slabé inštitúcie neschopné účinne bojovať proti korupcii oslabujú spravodlivosť a transparentnosť trhu.
  • Vyvoláva politickú a ekonomickú nestabilitu: Korupcia podporuje nerovnováhu v spoločnosti, čo môže viesť k politickým a hospodárskym krízam.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

SpäťStrana 3/3
Ďalej
txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.