Reality v Thajsku zažívajú obrovský „boom.” Expert nám prezradil, čo tu dostanete za 150-tisíc

  • Časom veľkých investícií do nehnuteľností v Dubaji je koniec.
  • Do popredia sa dostáva iná exotická krajina, ktorá má čo ponúknuť každému.
  • O investovaní do nehnuteľností v Thajsku nám porozprával odborník Matej Telek.
Ekonomika Reality v Thajsku zažívajú obrovský „boom.“
Reality v Thajsku zažívajú obrovský „boom.“ Zdroj: Shutterstock.com/kamomeen, Zolotarevs
BitmarketsBitmarkets

Nákup nehnuteľností v zahraničí je pre Slovákov čoraz lákavejšou formou investície. Kým niektorí ľudia pozerajú po apartmánoch v klasických dovolenkových destináciách, ako je napríklad Chorvátsko či Bulharsko, iní ľudia mieria až do ďalekej Ázie.

Zaujímavosťou však je, že investícia do dubajských nehnuteľností už nie je tým, čo bývala. Namiesto toho tak Slováci svoju pozornosť upriamujú na Thajsko. Nehnuteľnosti v tejto krajine predáva aj realitný maklér Matej Telek, ktorého sme v tejto súvislosti oslovili.

Kto je Matej Telek?

Matej Telek vyštudoval právo so zameraním na reality. Predaju nehnuteľností na Slovensku sa v realitnej kancelárii QUICKREAL venuje už 16 rokov. Nedávno mu učarovalo exotické Thajsko, kam sa plánuje v budúcnosti aj natrvalo presťahovať.

Ako ste sa dostali k predaju nehnuteľností v Thajsku?

Už dlhší čas sa rozhliadam po investičných možnostiach v zahraničí. Od začiatku vojny na Ukrajine ma tiež viacero mojich klientov oslovilo s požiadavkou na kúpu bytu mimo Európy – ako bezpečný prístav pre investíciu, ktorú je možné spojiť aj s dovolenkou. Keďže som vášnivý cestovateľ, v rámci dovolenky som navštívil pred časom aj Thajsko.

Túto krajinu som si okamžite zamiloval. Po niekoľkých týždňoch strávených na dovolenke som vedel, že je to krajina, do ktorej sa chcem vrátiť, a začal som uvažovať aj o kúpe vlastnej investičnej nehnuteľnosti práve tu. V priebehu uplynulého roka som v Thajsku strávil 5 mesiacov a precestoval som viaceré regióny od severu až po juh, aby som spoznal krajinu čo najlepšie, porozumel životu miestnych, fungovaniu realitného trhu, a teda aby som zistil, ktorá oblasť by bola najzaujímavejšia na život, prípadne investovanie.

Niekoľko týždňov som pobudol v Chiang Mai, Bangkoku, Pattaya, Krabi, Phukete a na mnohých thajských ostrovoch. Sledoval som najmä čísla – počty turistov, ktorí jednotlivé miesta navštevujú, ceny nehnuteľností, ceny krátkodobých či dlhodobých prenájmov, ako aj rozvoj jednotlivých regiónov, turizmu, intenzitu novej výstavby, atmosféru jednotlivých miest a potenciál celkovej atraktivity tohto vývoja do budúcnosti. Víťaz bol jednoznačný.

Spomínali ste, že Thajsko je pre ľudí zaujímavejšie ako Dubaj. Prečo si to myslíte?

Dubaj je skvelý. Bol som tam mnohokrát, súkromne aj pracovne, a naozaj nemôžem povedať, že by nebol zaujímavý. Avšak každý pri rozhodovaní porovnáva, zvažuje pre a proti, vyhodnocuje jednotlivé parametre.

Investícia do kúpy nehnuteľnosti v Dubaji bola zaujímavá počas vypuknutia covidu, keď tamojší realitný trh poklesol a ceny boli veľmi atraktívne. Momentálne sa realizačné ceny predaných nehnuteľností pohybujú na historických maximách, viaceré indície však hovoria, že nárast v budúcnosti nebude už taký výrazný ako za uplynulé roky.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.