Realita autobazárov: Zo stočených kilometrov sa vám zatočí hlava. Niektoré klamali aj o 100-tisíc km

  • Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) kontrolovala ponuku autobazárov.
  • Pochybenie s predajom áut so stočenými kilometrami zaznamenala až u šestiny z nich.
  • Pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100-tisíc eur.
Titulky Autobazáre predávajú autá so stočenými kilometrami
Autobazáre predávajú autá so stočenými kilometrami. Zdroj: shutterstock.com/Madeleine Steinbach/Varun Chowdary Adapa
Catslap PC banerBest Wallet mobil

Ak plánujete kupovať jazdené auto z autobazárov, tak by ste mali rozhodne zbystriť. Ukázalo sa totiž, že častokrát sa tam objavujú autá so stočenými kilometrami. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

O autá v autobazároch sa začala zaujímať Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), pričom výsledky nie sú rozhodne priaznivé. Ukázalo sa totiž, že až šestina autobazárov predáva autá so stočenými kilometrami.

Čerešničkou na torte bolo jedno auto, ktoré malo na tachometri o 110-tisíc kilometrov menej, ako malo reálne najazdené. Zdá sa, že stáčanie kilometrov je aj po rokoch bežnou praxou.

Stáčanie kilometrov je bežnou praxou autobazárov

Stáčanie kilometrov je bežnou praxou autobazárov. Zdroj: shutterstock.com/Phichat Phruksarojanakun

Nie vždy sú na vine samotné autobazáre. To je aj príklad predajcu jazdených vozidiel Avizo. Ten odkúpil auto od klienta, ale podvod so stočenými kilometrami odhalili až kontrolóri. Aj napriek tomu sa Avizo nevyhlo pokute.

Tým, že to bol klient, ktorého aj poznáme, tak sme mu verili. Došlo k podnetu od iného klienta a boli sme kontaktovaní SOI. Samozrejme, po tejto zlej skúsenosti sme automaticky začali všetky autá kontrolovať.

SOI skontrolovala 50 autobazárov s ponukou motorových vozidiel. Z tohto počtu bolo pochybenie spojené so stočenými kilometrami v ôsmich z nich.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Autobazáre už autá pred kúpou preverujú

Majiteľka autobazáru sa napríklad bráni tým, že už 15 rokov robia preverenie vozidiel, tým pádom chyba nemôže nastať ani pri výkupe vozidla, a tak nie je možné, aby také auto vôbec figurovalo v jej ponuke.

SOI na základe svojich kontrol prišla na to, že vozidlá v autobazároch mali stočených v priemere 47-tisíc kilometrov, pričom rekord bol už vyššie spomínaných 110-tisíc kilometrov. Pri stočení ide hlavne o to, aby ten, kto auto predáva, si zaňho mohol vypýtať výrazne viac.

Zo strany kupujúceho je to samozrejme zlá správa, pretože takéto auto sa môže oveľa skôr pokaziť, poprípade môžu zlyhať niektoré základné systémy a auto sa môže stať v danej chvíli nebezpečným pre posádku aj okolie.

Autá so stočenými kilometrami môžu autobazáre predávať len vtedy, ak ku vozidlu predložia ODO-pas. Tam sú presne napísané všetky informácie o servise. Dnes ale už existujú viaceré webové stránky, ktoré dokážu za poplatok preveriť kompletnú históriu daného auta. Medzi najznámejšie patrí carVertical.

Niektoré autobazáre na takúto službu lákajú priamo na svojom webe, takže ak pokukujete po jazdenom vozidle, takúto službu by ste mali určite využiť. V prípade, ak autobazár vedome predá auto so stočenými kilometrami, pričom ich skutočný počet zatají, môže od SOI dostať pokutu až do výšky 100-tisíc eur.

Prečítajte si aj: Táto krajina dáva stopku „spaľovákom”. Vstúpiť do nej budú môcť len elektromobily

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.