Quadriga: Najväčší kryptopodvod v histórii. Nafingoval Gerald Cotten svoju smrť?

Plus Quadriga zrejme bola najväčším kryptopodvodom v histórii
Quadriga zrejme bola najväčším kryptopodvodom v histórii. Zdroj: X/CoinMania
Freedum fighters PCBitmarkets

Vstúpte spolu s nami do príbehu, kde sa peniaze zmenili na kód a záznamy z týchto transakcií sú už navždy stratené v nekonečných hlbinách internetu. Príbeh, ktorý vám dnes odhalíme, sa týka najväčšieho kryptopodvodu v histórii – príbehu Quadriga.

Quadriga bola kanadská kryptomenová burza založená v roku 2013. Na jej čele stál Gerald Cotten – muž, ktorý sa síce snažil pôsobiť nenápadne, avšak zároveň miloval luxus a peniaze. Spolu so svojou manželkou Jennifer Robertson žili život plný výletov na jachtách, luxusných áut a exotických dovoleniek.

No to všetko sa skončilo v decembri 2018, keď Cotten zomrel na Crohnovu chorobu počas dovolenky v Indii. A s ním zomrelo aj údajne jediné prístupové heslo k digitálnym peňaženkám Quadrigy, ktoré obsahovali kryptomeny v hodnote cca 250 miliónov dolárov.

Prišiel šok. Tisícky investičných účtov boli zmrazené, stovky miliónov dolárov stratili digitálnu stopu a zanechali za sebou iba zúfalých investičných klientov, ktorí nemohli dostať svoje peniaze späť. Čo sa naozaj stalo? Predstieral Gerald Cotten svoju smrť? Ako je možné, že sa všetky peniaze jednoducho vyparili?

Tieto otázky rozpútali obrovskú vlnu špekulácií a teórií o tom, čo sa skutočne stalo. Škandál Quadriga vyvolal vážne otázky o transparentnosti a bezpečnosti kryptomenových burz. Ako je možné, že iba jediná osoba mala prístup k digitálnym peňaženkám obsahujúcim stovky miliónov dolárov? Prečo neexistoval žiadny regulačný rámec, ktorý by zabránil takémuto scenáru?

Dopad tohto škandálu na kryptosvet bol obrovský. Odhalil zraniteľnosť a nedostatky v systéme, ktorý sa považuje za bezpečný a transparentný. Quadriga sa stala symbolom rizík spojených s investovaním do kryptomien a slúži ako memento, že vody digitálneho sveta môžu byť zradné.

Poďme sa do nich teraz ponoriť a pozrime sa bližšie na príbeh Quadrigy, ktorý otriasol svetom.

Mohlo by vás zaujať: Už sa to blíži. Predseda SEC-u potvrdil, že zvažujú až 10 spotových ETF na Bitcoin

História Quadrigy

Prísť s nápadom, ktorý je prelomový a je ako z budúcnosti, je vždy risk. Práve to urobil Gerald Cotten v roku 2013, keď založil QuadrigaCX, kryptomenovú burzu založenú v Kanade.

Vo svete, kde Bitcoin začínal lákať pozornosť investorov, bola QuadrigaCX jednou z prvých platforiem, ktorá umožňovala jednoduché obchodovanie. Zákazníci si tu mohli vymieňať svoje doláre za kryptomeny. Burza rýchlo získala na popularite, a to najmä vďaka svojej jednoduchosti a transparentnosti.

Akýkoľvek príbeh o úspechu však nebýva bez komplikácií. Ako stúpala popularita QuadrigyCX, tak narastali aj jej problémy. Napriek rýchlej expanzii a prílivu nových zákazníkov sa burza borila s technickými problémami a rastúcimi obavami o bezpečnosť.

Cotten, ako hlava spoločnosti, mal však v rukách úplnú kontrolu. Práve to sa stalo jedným z kľúčových bodov v príbehu Quadrigy. Nezvyčajné bolo, že Cotten mal ako jediný prístup k digitálnym trezorom, kde boli uložené kryptomeny zákazníkov. Toto rozhodnutie, ktoré sa môže zdať ako dôkaz nedôvery v ostatných, v skutočnosti ukázalo svoje skutočné opodstatnenie po Cottenovej smrti v decembri 2018.

https://twitter.com/CoinMania2023/status/1649358522058956800

Portrét Geralda Cottena

Gerald Cotten, charizmatická a inteligentná postava v kryptosvete, sa narodil v Kanade 11. mája 1988. Študoval na York University, no po ukončení štúdia sa pohyboval v rôznych sektoroch, kým sa ponoril do sveta kryptomien. Pracoval pre rôzne korporácie a startupy, no jeho skutočný záujem spočíval v oblasti digitálnych finančných služieb.

V roku 2013, keď bol Bitcoin ešte v plienkach, Cotten zakladá QuadrigaCX, najväčšiu kryptomenovú burzu v Kanade. Stal sa jej generálnym riaditeľom a výkonným riaditeľom. Jeho vízia bola jednoduchá, ale odvážna – urobiť kryptomeny prístupné pre bežného občana.

Cotten bol v QuadrigaCX aj tvárou spoločnosti. Jeho výrazná osobnosť, charizma a schopnosť hovoriť o technických témach laickým jazykom mu pomohli vytvoriť silnú zákaznícku základňu a z QuadrigaCX urobiť lídra v kanadskom kryptoekosystéme.

Avšak, za jeho úspechom sa skrývali aj pochybnosti. Niektoré z jeho rozhodnutí vyvolávali otázky o etike a zákonnosti jeho prístupu. Napríklad, QuadrigaCX nikdy nemala formálny výkonný tím alebo riaditeľskú radu, čo umožnilo Cottenovi ovládať všetky aktivity spoločnosti. To znamenalo, že všetky finančné prostriedky spoločnosti – vrátane údajne stratenej sumy 250 miliónov dolárov – boli v jeho rukách.

Po jeho smrti sa tiež ukázalo, že Cotten používal falošné účty na manipuláciu s cenami kryptomien na jeho vlastnej burze, čo je v priamom rozpore s etickými normami finančného sektora.

Portrét Geralda Cottena nám tak ukazuje príbeh plný paradoxov. Na jednej strane bol vizionárom, ktorý v Kanade vniesol kryptomeny do povedomia. Na druhej strane, jeho neetické a nezákonné činy zanechali tisícky ľudí v šoku, stratách a v pochybnostiach, či je skutočne mŕtvy.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Smrť Geralda Cottena a jej následky

Cotten zomrel v decembri 2018 na Crohnovu chorobu počas cesty do Indii. Táto správa šokovala celú kryptokomunitu.

Cotten bol jediným človekom, ktorý mal prístup k digitálnym trezorom, v ktorom boli uložené peniaze zinkasované z Quadrigy. Všetky boli uložené v tzv. cold wallets – offline peňaženkách, ktoré sa používajú na bezpečné uchovávanie kryptomien. Bez jeho hesla a kľúčov sa ku nim nedalo dostať.

Quadriga, ktorá sa prepadla do chaosu, sa pokúsila získať prístup k digitálnym trezorom, ale bezvýsledne. Nakoniec spoločnosť musela požiadať o ochranu pred veriteľmi.

A tu prichádza otázka: je Gerald Cotten skutočne mŕtvy? Jeho smrť bola oznámená viac ako mesiac po udalosti a bez jasného dokladu. Navyše, v India, kde mal zomrieť, je známa aj vydávaním falošných úmrtných listov.

Niektorí ľudia tak začali šíriť konšpiračné teórie. Môže to byť najväčší kryptopodvod v histórii? Mohol Cotten predstierať svoju smrť, aby utiekol s miliónmi dolárov v kryptomenách?

Krátko po smrti Geralda Cottena sa uskutočnila exhumácia jeho tela za prítomnosti forenzných odborníkov, aby sa raz a navždy potvrdilo, či je Cotten skutočne mŕtvy. Výsledky tejto exhumácie sú stále neznáme, čo len pridáva palivo konšpiračným teóriám.

Prečo niektorí ľudia veria, že Cotten môže byť stále nažive

Ľudia majú tendenciu veriť tomu, čo im najviac vyhovuje. A pre mnohých z nich je to práve teória, že Cotten je stále nažive. Prečo? Pretože ak je nažive, existuje šanca, že získajú späť ich stratené peniaze.

Ak podrobne preskúmame všetky dostupné fakty a teórie, mnohé z nich naznačujú, že Cottenova smrť mohla byť úmyselne zinscenovaná. Skutočnosť, že Cotten mal jediný prístup k digitálnym peňaženkám Quadrigy s kryptomenami v hodnote stoviek miliónov dolárov, robí tieto podozrenia ešte silnejšími.

Napriek rozporuplným správam a teóriám sa žiadny konkrétny dôkaz o Cottenovej smrti, ale ani o jej zinscenovaní nepodarilo nájsť. A tak záhada Quadrigy a jej záhadného zakladateľa stále ostáva nevyriešená. A možno to tak už aj ostane.

Mohlo by vás zaujať: Pád FTX nie je definitívny, zvažuje sa viacero možností

txbBest Wallet mobil
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.