Pyramídová schéma: Ako funguje

  • Na vrchole stojí malá skupina osôb, ktorá spravuje pyramidovú schému a žije z vkladov nových členov.
  • Tento model sa bez neustáleho náboru rýchlo zrúti.
Plus Pyramídová schéma
Pyramídová schéma. Zdroj: shutterstock.com/Melnikov Dmitriy
BitmarketsBitmarkets

Ako funguje pyramidová schéma

Pyramidová schéma je typ ekonomického podvodu, ktorý závisí od neustáleho prílevu nových členov. Určujúcou charakteristikou je potreba rekrutácie nových investorov, ktorí prinášajú kapitál do systému, čím udržujú ilúziu ziskovosti.

Hlavnou taktikou je sľubovaná vysoká návratnosť investícií bez reálneho podnikateľského zámeru alebo produktu. Stojí na premise, že príjmy sú generované primárne z poplatkov zaplatených novými učastníkmi, nie z legitímnej obchodnej aktivity alebo investícií.

Z hľadiska štruktúry, pyramidové schémy sa vyznačujú hierarchickým usporiadaním, kde individuálne príjmy sú priamo závislé na schopnosti rekrutovať ďalších do systému. Toto stavia vysoké riziko straty peňazí pre tých, ktorí vstúpia v neskorších fázach.

Vstup do schémy a “investícia”

Účastník, ktorý zvažuje vstup do pyramidovej schémy, je často lákaný atraktívnymi sľubmi vysokých ziskov za krátky časový horizont.

Vstupné poplatky

Pri vstupe do schémy je vyžadovaná platba určitého “vstupného obnosu” alebo “investície”, ktorá má byť teoreticky použitá na rozvoj podnikania alebo obchodu. Avšak, v skutočnosti, tieto financie neprispejú k racionálnej ekonomickej aktivite, namiesto toho slúžia na výplaty sľúbených ziskov predchádzajúcim účastníkom.

Tento nový prílev kapitálu je neodmysliteľne prepojený s úspechom celej schémy. Bez konštantného prísunu nových investujúcich systém čoskoro zlyhá, nakoľko neprodukuje dostatok finančných prostriedkov z legitímnych zdrojov.

Podmienky pre “investíciu” sú často maskované pod závojom atraktívnych marketingových kampaní a špekulatívných stratégií, ktoré sľubujú revolučné obchodné modely alebo produkty. Tie však neexistujú alebo sú nevýznamné vzhľadom na operácie schémy. Často sa požaduje neustále osobné zapojenie v procese rekrutácie ďalších členov, čím sa posúva riziko straty investície na nových vstupujúcich.

Sľubované výnosy a skutočná pravda

Často sa stáva, že pyramidové schémy lákajú potenciálnych investorov enormnými sľubmi výnosov, ktoré môžu dosahovať astronomické sumy v porovnaní s tradičnými investíciami. Tieto sľuby však často neodrážajú realitu a skrývajú podstatné riziko.

Na prvý pohľad môžu byť tieto schémy lákavé pre mnohých, keďže predstavujú možnosť rýchleho zbohatnutia. Predávajú víziu ziskovosti, ktorá spočíva najmä v dynamike pridávania nových členov, namiesto reálneho podnikateľského modelu alebo investovania do hodnotných aktív. Prax však ukazuje, že väčšina účastníkov skončí so stratou, keďže schéma neudržateľne závisí od neustáleho prírastku nových “investorov”.

Ilúzia úspechu

Zároveň, najvyššie úrovne schémy – tvorcovia a prví vstupujúci, zvyčajne dosahujú neúmerne vyššie výnosy než ostatní. Toto je možné len vďaka prísunom nových vkladov, ktoré sú priamo predávané na úkor finančného zdravia nasledujúcich účastníkov. Táto redistribúcia peňazí vytvára ilúziu úspechu a ziskovosti, ktorá neodpovedá ekonomickej realite a udržateľnosti celého modelu.

 

V konečnom dôsledku, pyramidové schémy nie sú životaschopné a sú navrhnuté tak, aby vyhovovali tým, ktorí stoja na jej vrchole. Tí sú schopní získať značné prostriedky na úkor ostatných, čo v konečnom dôsledku vedie k ich kolapsu. Keď prísun nových “investorov” vyprchá, schéma sa zrúti, a tým spôsobí straty väčšine účastníkov, okrem úzkeho kruhu na špičke hierarchie.

SpäťStrana 2/4Ďalej
Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?