- Straty Gazprom nenahradí ani za 10 rokov.
- Tvrdí to jeho najnovšia analýza.
- Tu sa ukazuje, ze protiruské sankcie majú zmysel.
Ruský podnik Gazprom, ktorý donedávna naplno zásoboval Európu plynom (v súčasnosti väčšina objemu plynu prúdi do Číny), má obrovský problém. Jeho straty sa vymykajú spod kontroly. O téme informoval portál oPeniazoch.
Za všetkými týmito problémami stojí vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý trvá už od roku 2022. Vtedy sa Európa obrátila k Rusku chrbtom a začala hľadať iné cesty dovozu plynu.
Nová analýza Gazpromu odhalila, že do roku 2035 bude spoločnosť do Európy vyvážať 50 až 75 miliárd metrov kubických ročne. Toto množstvo však nepredstavuje ani tretinu toho, na čo bol Gazprom zvyknutý pred februárom 2022.
Analýza má až 151 strán. Údajne to má tiež svedčiť o tom, že sankcie voči Rusku majú zmysel, pretože zasiahli jeden z jeho najdôležitejších podnikov.
Analýza zároveň ukazuje, že sankcie odrezali ruský energetický priemysel v podobe Gazpromu od kľúčových technológií, napríklad od turbín. Tie sú mimoriadne dôležité pri prepravovaní plynu potrubím.
Problém môže byť v tom, že turbíny obsahujú až zo 75 % súčiastky pochádzajúce zo západných krajín. Ruské ministerstvo energetiky pritom prisľúbilo, že miestne firmy dokážu opravovať turbíny až od budúceho roka. Dovtedy s nimi bude mať Gazprom neustále ťažkosti.
Gazprom je najväčší exportér zemného plynu na svete a najväčšia ruská spoločnosť. V roku 2009 exportovala 85 % ruskej produkcie plynu. Jej sídlo je v okrese Čerjomuški, Juhozápadná administratívna oblasť v Moskve.
Gazprom vznikol v roku 1989, keď sa Ministerstvo plynárenského priemyslu Sovietskeho zväzu transformovalo do formy obchodnej spoločnosti. Spoločnosť bola neskôr čiastočne sprivatizovaná, ale v súčasnosti ruská vláda vlastní kontrolný podiel.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.