Prísnejšie predčasné dôchodky a menej dní voľna. Slovensko by malo prijať viaceré opatrenia

  • SOPK navrhuje znížiť počet pracovných dní o štyri na zvýšenie efektívnosti.
  • Sprísnenie podmienok predčasného starobného dôchodku pomôže zmierniť tlak na dôchodkový systém.
  • Slovenská ekonomika zaostáva v porovnaní s ostatnými krajina V4, čo ohrozuje konkurencieschopnosť.
Ekonomika Slovensko by malo prijať viaceré opatrenia
Slovensko by malo prijať viaceré opatrenia. Zdroj: shutterstock.com/Pixel-Shot, Nata Shilo com
Coinfactory PC banerBTCbull mobil

Súčasná ekonomická situácia na Slovensku sa nevyvíja pozitívnym smerom. Uvádza to Slovenská obchodná a priemyselná komora.

V polovici roka 2025, kedy sa Slovensko nachádza už v druhej polovici funkčného obdobia aktuálnej koaličnej vlády, sa podnikateľské subjekty a organizácie, ktoré ich zastupujú, začínajú znepokojovať o ďalší vývoj ekonomiky.

Porovnanie s ďalšími krajinami

Odhady rastu ekonomiky v tomto roku sa pohybujú len na úrovni 1 % HDP, čo je alarmujúco nízka hodnota v porovnaní s ostatnými krajina V4. Tie zaznamenajú rast vyšší než 3 %. Tento trend, ktorý nepodporuje optimistické prognózy, sa podpísal aj pod zhoršovaním konkurencieschopnosti Slovenska na medzinárodnom trhu.

Ekonomika Slovenska neukazuje známky zlepšenia.

Predpokladaný rast našej ekonomiky v roku 2025 sa pohybuje len tesne nad 1 % HDP. Tieto čísla neodrážajú pozitívny vývoj, ale sú dôsledkom stagnácie podnikateľského prostredia. Ani v oblasti verejných financií nedochádza k žiadnemu výraznému pokroku. Hoci sa podľa Ministerstva financií SR v roku 2025 očakáva pokles deficitu verejných financií na 4,9 % HDP, situácia sa v roku 2026 opätovne zhorší a deficit vzrastie na 5,1 % HDP.

Zhoršujúci sa trend v tejto oblasti je priamym dôsledkom neefektívnych ekonomických opatrení a nefunkčného podnikateľského prostredia.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Globálna ekonomika a jej dopad na Slovensko

Pri pohľade na globálne ekonomické trendy sa situácia Slovenska ukazuje v kontraste s celosvetovým vývojom. Podľa predikcií bude tento rok ekonomický rast najnižší od krízy v roku 2008. Ekonomika eurozóny sa bude pohybovať pod 1 %, pričom hospodársky vývoj Nemecka, nášho najväčšieho obchodného partnera, sa ocitá blízko hranice recesie.

Slovensko sa tak bude musieť vyrovnávať s nepriaznivými okolnosťami na globálnych trhoch, čo ešte viac zhoršuje hospodársku situáciu. Okrem toho, zmeny v geopolitickom usporiadaní a rast ekonomickej a politickej váhy ázijského regiónu prinášajú ďalšie výzvy pre slovenskú ekonomiku.

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.