- Európska únia varuje pred možnými krízovými situáciami.
- Obyvatelia by mali byť pripravení prežiť samostatne aspoň 72 hodín.
- Odporúča sa vytvoriť si zásoby potravín, vody a základných potrieb.
Európska únia vydala nové odporúčania pre svojich občanov ohľadom prípravy na možné krízové situácie. Správa, ktorú vypracoval bývalý fínsky prezident Sauli Niinistö ako špeciálny poradca predsedníčky Európskej komisie, zdôrazňuje potrebu lepšej pripravenosti na rôzne krízové scenáre. Informoval o tom portál Newsweek.
Konkrétne odporúčania pre domácnosti
Správa odporúča, aby každá domácnosť bola schopná fungovať samostatne minimálne 72 hodín v prípade núdzovej situácie.
- Zásoby potravín a nápojov.
- Nevyhnutné lieky.
- Baterka na svietenie.
- Rádio na batérie.
Dôvody zvýšenej ostražitosti
Dokument poukazuje na to, že EÚ nebola dostatočne pripravená ani na pandémiu COVID-19, ani na ruskú agresiu voči Ukrajine. Práve tieto skúsenosti viedli k vypracovaniu nových odporúčaní. Hrozba vojenskej agresie zo strany Ruska je v správe označená za jeden z hlavných dôvodov potreby zvýšenej pripravenosti.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Správa tiež navrhuje, aby minimálne 20 percent celkového rozpočtu EÚ bolo vyčlenených na posilnenie bezpečnosti a krízovej pripravenosti. Dôležitou súčasťou stratégie je aj lepšia výmena spravodajských informácií medzi členskými štátmi EÚ.
Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie, dostala k dispozícii 165-stranovú správu, ktorá zdôrazňuje, že bezpečnosť každého členského štátu je neoddeliteľne spojená s bezpečnosťou ostatných členov EÚ. Dokument tiež pripomína, že prípadná agresia voči ktorémukoľvek členskému štátu by mala dopad na všetkých 27 krajín Únie.