- Vajíčka z klietkového chovu od budúceho roka nebudú dostupné.
- Hydinári tak musia prejsť na podstielkové chovy.
- Ide tak o nariadenie samotnej Európske únie.
Budúci rok nás čaká veľká zmena dostupnosti vajec. Jeden druh sa totiž už dovážať nebude. Znamená to krízu alebo falšovanie pôvodu vajec? Téme sa venoval denník Pravda.
Slovensko je už od roku 2011 v produkcii vajec úplne sebestačné, ale ich produkcia, bohužiaľ, každoročne klesá. Vlani sebestačnosť klesla k hodnote 76 %. Väčšina vajec pochádza z veľkochovov, kde prevažujú klietkové chovy. Tie sú však najlacnejšie a najdostupnejšie pre nízkopríjmové skupiny.
V rok 2012 ale EÚ pod tlakom ochranárskych zoskupení prijala požiadavku, aby chovatelia prerobili klasické klietky na obohatené, ktoré sliepkam poskytnú lepšie podmienky.
Hydinári tvrdia, že rozdiel medzi vajíčkami z klietkových a podstielkových chovov nie je prakticky žiaden, pretože nosnice sú v oboch prípadoch kŕmené identickými krmivami a chované v halách.
V reťazcoch zo SAMO, ako napríklad Kaufland, Lidl, Billa alebo Tesco, už od roku 2025 nenájdete na predaj vajíčka z klietkových chovov.
Ide o jeden z viacerých dlhodobých záväzkov obchodných sietí, ktoré v rámci svojej spoločenskej zodpovednosti prijali na centrálnej úrovni už v roku 2017. Záleží nám nielen na kvalite produktov, ale aj humánnosti samotných chovov. Toto je trendom aj v rámci zákazníckeho správania, keď spotrebitelia vyhľadávajú nielen humánnejšiu alternatívu pri vajciach, ale napríklad aj označenie welfare v rámci mäsa, pri rybách certifikáty o zodpovednom rybolove a udržateľnom rybnom hospodárstve a podobne. Hydinári na Slovensku mali osem rokov na prípravu, v krajinách západnej Európy to bolo o dva roky menej, keďže tam sa utlmil predaj klietkových vajec už v roku 2023.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Nedôjde k falšovaniu pôvodu vajec?
Problémom však je, že od hydinárov až 65 % vajíčok pochádza z klietkových chovov. To znamená, že za tých necelých 10 mesiacov nie sú schopní prejsť na podstielkovú alebo voľnovýbehovú produkciu. Naskytá sa tak otázka, či nedôjde k falšovaniu pôvodu vajec.
Bude to fungovať veľmi jednoducho. Formálne vraj budú takéto vajíčka označené v obchodoch za podstielkové, avšak môže ísť o podvrh, keď v skutočnosti pôjde o vajíčka z klietkových chovov.
Podľa niektorých parametrov, napríklad môžeme spomenúť parameter úhyn nosníc, vychádzajú z priameho porovnania lepšie klietkové chovy. Pri podstielkových chovoch sú vedľa seba tisíce sliepok, čo podporuje u nich stres a prípadne aj kanibalizmus.
Avšak čo sa týka pohodlia sliepok, v tomto jasne vyhrávajú podstielkové chovy. Avšak pohodlie nosníc sa mierne vytratilo najskôr cez a aktuálne aj cez stále prebiehajúco vojnu na Ukrajine, pretože ľudia neriešia, z akých podmienok vajíčka pochádzajú.
Cieľom hydinárov by teraz mala byť zrýchlená transformácia klietkových chovov na tie podstielkové. To ale nie je zďaleka lacná záležitosť. Hydinári dokonca poslali do Bruselu otázku, či možno považovať podstielkové chovy za tzv. welfare chovy. Prišla odpoveď, že ak chcú welfare chovy, musia ešte znížiť počet nosníc.
Prečítajte si aj: Platenie parkovaného nonstop? V niektorých slovenských mestách čoskoro realita