- Zákon o prístupnosti výrobkov a služieb nadobudne účinnosť 28. júna 2025.
- E-shopy musia spĺňať štandardy WCAG 2.1 na úrovni AA.
- Nedodržanie zákona prináša sankcie od SOI a stratu zákazníkov.
Zákon je povinný pre všetkých poskytovateľov služieb, ktorí prevádzkujú e-shopy alebo poskytujú elektronické platformy v krajinách EÚ. Konkrétne sa vzťahuje na:
- Prevádzkovateľov e-shopov a digitálnych služieb vrátane mobilných aplikácií.
- Tvorcov webových stránok a mobilných aplikácií pre e-shopy.
- Distribútorov alebo sprostredkovateľov, ktorí zabezpečujú elektronický predaj.
Dôležité je upozorniť, že mikro a malé podniky (t. j. firmy s menej ako 10 zamestnancami a ročným obratom do 2 miliónov eur) môžu byť oslobodené od určitých povinností, ak splnenie prístupnostných požiadaviek predstavuje neprimeranú záťaž. Táto výnimka však neznamená úplné oslobodenie, pretože tieto podniky by mali hľadať primerané riešenia na zlepšenie prístupnosti tam, kde je to možné.

Od 2025 musia byť e-shopy prístupné všetkým. Zdroj: shutterstock.com/Ei Ywet
Aké požiadavky musí e-shop spĺňať?
Zákon stanovuje jasné kritériá pre prístupnosť webových stránok a mobilných aplikácií. Medzi hlavné požiadavky patrí:
- Prístupnosť obsahu:
- Webové stránky a mobilné aplikácie musia byť v súlade so štandardmi WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines) na úrovni AA.
- Alternatívne riešenia:
- Ak nie je možné splniť prístupnosť priamo, musí sa zabezpečiť alternatívny prístup, napríklad poskytovaním informácií cez asistenčné kanály.
- Prístupné formuláre:
- Nákupný proces (vrátane registrácie, košíka a platby) musí byť použiteľný aj pre osoby so zrakovým alebo pohybovým postihnutím.
- Podpora pre asistenčné technológie:
- Webstránky musia byť kompatibilné s čítačkami obrazovky, možnosťami zväčšovať text alebo hlasovými ovládačmi.
- Jednoduchá navigácia:
- Stránky musia umožniť jednoduchú navigáciu cez klávesnicu (bez potreby použitia myši).
- Dostupnosť informácií:
- Všetky dôležité informácie ako obchodné podmienky, kontakt alebo popisy produktov musia byť zrozumiteľné a čitateľné aj pre osoby s kognitívnymi ťažkosťami.
„Implementácia požiadaviek zákona o prístupnosti by nemala byť vnímaná ako otrava alebo len ďalšia povinnosť. Z pohľadu vývoja webov ide o krok k profesionálnemu a inkluzívnemu digitálnemu prostrediu. Ak e-shop ignoruje tieto štandardy, hrozí mu nielen právna sankcia, ale hlavne zlá používateľská skúsenosť, ktorá v konečnom dôsledku môže viesť k strate zákazníka.” hovorí Co-CEO digitálnej agentúry Invelity Michal Greguš.