Prichádza dlhová kríza z USA, varujú analytici

  • Analytici varujú pred zhoršujúcou sa likviditou indexu amerických vládnych cenných papierov.
  • Národný dlh USA je už na úrovni 34,84 bilióna dolárov.
  • Dlhová kríza by sa mohla preliať z USA aj do Európy.
Ekonomika Blíži sa dlhová kríza
Blíži sa dlhová kríza. Zdroj: shutterstock.com/Miha Creative a USDebtClock
Okazio PCBitmarkets

Analytici si začínajú všímať stav likvidity vládnych cenných papierov v USA a ich potenciálne dôsledky pre budúcnosť amerického dlhu. Na túto skutočnosť poukázal Otavio Costa, makro stratég v spoločnosti Crescat Capital, uvádza správa News Bitcoin. USA údajne len prežíva a ekonomika čelí vážnym problémom.

Nakupujte zlato, blíži sa dlhová kríza

Otavio Costa upozornil na zhoršujúcu sa likviditu indexu amerických vládnych cenných papierov, ktorý je na najhorších úrovniach od európskej dlhovej krízy v roku 2011. Zároveň zdôraznil, že tieto udalosti sa vyskytli práve v období najväčších rozdielov v úrokových sadzbách (v porovnaní s inými rozvinutými ekonomikami) v histórii.

Čo je dlhová kríza?

Dlhová kríza je situácia, v ktorej vláda stráca schopnosť splácať svoj vládny dlh. Keď výdavky vlády prevyšujú jej daňové príjmy dlhší čas, vláda sa môže dostať do dlhovej krízy.

USA čelí v súčasnosti jednej z najhorších fiškálnych nerovnováh vôbec a situáciu zhoršuje klesajúci dopyt zahraničných centrálnych bánk v porovnaní s emisiami štátnych pokladníc. Costa vyzval investorov, ktorí majú majetky v akciách a dlhopisoch, aby začali presúvať kapitál do aktív, akými je napríklad zlato.

Práve zlato posledné dva roky výrazne hromadia vlády i finančné inštitúcie, a to zrejme nielen pre nedávne zvýšenie inflácie, ale aj z dôvodu finančnej neistoty a geopolitického napätia. Ak vypukne dlhová kríza, dopyt po zlate bude ešte väčší a stav globálnej ekonomiky si uvedomia aj malí investori.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Národné dlhy nezastaviteľne rastú

Mnohí analytici varujú pred dlhovou krízou už dlhé mesiace. Niet sa čomu čudovať, keďže krajiny sú čoraz viac zadlžené. Nedávno sme vás informovali o tom, že národný dlh USA rastie 10-krát rýchlejšie ako populácia. Už dnes každý Američan dlhuje približne 103 000 dolárov.

Vypukne vo svete dlhová kríza?

Podľa údajov USDebtClock je národný dlh USA na úrovni 34,84 bilióna dolárov. Medzi rokmi 2008 a 2023 vzrástol vládny dlh o 23,3 bilióna dolárov. Očakáva sa, že do konca roku 2024 vzrastie o 26,3 bilióna dolárov. Toto tempo predstavuje 4,5 miliardy dolárov denne.

Najzadlženejšie krajiny na svete

Najzadlženejšie krajiny na svete. Zdroj: USDebtClock

Tento problém sa ale ani zďaleka netýka len USA. Je pravda, že do Európy by mohol prísť z USA podobne ako finančná kríza z roku 2008, no ostatné krajiny na svete sú taktiež čoraz viac zadlžené. Z dlhodobého hľadiska ich dlh narastá. Otvára sa tu preto otázka, či je vôbec možné tieto dlhy niekedy splatiť – každý totiž dlhuje každému. Najzadlženejšie krajiny v Európe sú Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko.

Ak sa chcete ochrániť pred krízou, mali by ste investovať. Ako investovať sa dozviete vo videu nižšie:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.