Prelomová zmena pre celiatikov: Od októbra jednoduchší prístup k dietetickým potravinám

  • Celiakia nie je ochorením, z ktorého sa vyrastie.
  • Vyžaduje si trvalú liečbu a dodržiavanie bezlepkovej diéty.
  • Práve táto liečba je finančne náročná, štát sa teda snaží pomôcť.
Ekonomika Prelomová zmena pre celiatikov
Prelomová zmena pre celiatikov. Zdroj: Shutterstock.com/Jelena Stanojkovic, Matveev Aleksandr
BitmarketsOkazio mobil

Celiakia, chronické autoimunitné ochorenie, sa prejavuje v rôznych formách, ktoré sa klasifikujú na základe klinického stavu a výsledkov komplexných vyšetrení. Odborníci rozlišujú štyri hlavné typy celiakie: aktívnu, silentnú (tichú), latentnú (skrytú) a potenciálnu (možnú). Spoločným znakom všetkých typov je prítomnosť pozitívnych autoprotilátok špecifických pre celiakiu, píše Národný portál zdravia.

Aktívna celiakia, podľa 46. metodického listu o racionálnej farmakoterapii a diagnostike, sa ďalej delí na dve podkategórie. Klasická forma sa vyznačuje plne vyjadrenými gastrointestinálnymi príznakmi a výraznými histologickými zmenami v črevnej sliznici. Naproti tomu atypická forma, ktorá je častejšia, sa prejavuje predovšetkým extraintestinálnymi (mimočrevnými) príznakmi, hoci histologické zmeny na sliznici čreva sú tiež prítomné.

Silentná, alebo tichá forma celiakie, je charakteristická absenciou viditeľných symptómov. Napriek tomu sú u pacientov s touto formou celiakie prítomné histologické zmeny na črevnej sliznici a pozitívne autoprotilátky na lepok.

Latentná forma je taktiež asymptomatická, ale na rozdiel od silentnej formy, nevykazuje zmeny na sliznici čreva. Jediným indikátorom sú pozitívne autoprotilátky.

Potenciálna forma celiakie predstavuje najmenej jednoznačnú kategóriu. Pacienti môžu, ale nemusia mať príznaky. V bioptickej vzorke čreva je zvýšený počet gama/delta intraepiteliálnych lymfocytov a autoprotilátky sú pozitívne.

Je dôležité zdôrazniť, že celiakia nie je ochorením, z ktorého sa vyrastie. Ide o celoživotné ochorenie, ktoré si vyžaduje trvalú liečbu a dodržiavanie bezlepkovej diéty. Hoci sa celiakia často spája s detským vekom, môže byť diagnostikovaná v ktoromkoľvek veku, vrátane seniorov. Odborná literatúra dokonca uvádza, že približne 20 percent pacientov je diagnostikovaných po šesťdesiatom roku života, čo podčiarkuje dôležitosť ostražitosti a pravidelných kontrol v každom veku.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.