Prekvapivá pravda o slovenských dôchodkoch: Minister odhaľuje, koľko seniorov žije pod priemerom

  • Minister sa vyjadril aj k diskutovanej téme trinástych dôchodkov.
  • Priemerný starobný dôchodok za minulý rok predstavoval 606,3 eura.
  • Zaujímavým aspektom je aj návratnosť časti vyplatených prostriedkov do štátneho rozpočtu.
Ekonomika Minister odhaľuje, koľko seniorov žije pod priemerom
Minister odhaľuje, koľko seniorov žije pod priemerom. Zdroj: Shutterstock.com/Lucigerma, New Africa
Okazio PCOkazio mobil

Minister práce Erik Tomáš sa rozhodol uviesť na pravú mieru viaceré nepresné informácie, ktoré sa šíria o dôchodkovom systéme na Slovensku. „Často počúvame rôzne mýty o výške dôchodkov, ktoré nezodpovedajú realite,” uviedol minister na tlačovej konferencii venovanej trinástym dôchodkom.

Ako píše portál O peniazoch, najprekvapivejším zistením je fakt o reálnej výške dôchodkov. Hoci priemerný starobný dôchodok za minulý rok predstavoval 606,3 eura, skutočnosť je taká, že väčšina slovenských seniorov na túto sumu ani nedosiahne.

Minister poukazuje na krutú realitu

„Až dve tretiny starobných dôchodcov poberajú penziu nižšiu, ako je priemerná hodnota,” zdôraznil minister Tomáš.

Ešte výraznejšie rozdiely sa ukazujú pri pohľade na vyššie dôchodkové pásma. Z celkového počtu približne 1,13 milióna starobných dôchodcov len mizivé percento poberá nadštandardné sumy.

„Dôchodky nad 1 500 eur mesačne dostáva iba 0,9 percenta seniorov, čo predstavuje približne 10-tisíc ľudí,” vysvetlil minister. Ešte exkluzívnejšou skupinou sú poberatelia dôchodkov nad 2 500 eur, ktorých je na Slovensku len okolo 340, čo tvorí 0,03 percenta z celkového počtu dôchodcov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Minister sa ozval aj k 13. dôchodkom

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.