Prejdú 13. dôchodky opäť zmenami? Danko tvrdí, že skupina dôchodcov ich nepotrebuje

  • Diskusia o budúcnosti trinástych dôchodkov zostáva otvorená.
  • V roku 2024 sa 13. dôchodky vyplatia približne 1,44 milióna poberateľom.
  • Ďalší rok by však mohol priniesť konkrétne zmeny.
Ekonomika Prejdú 13. dôchodky opäť zmenami
Prejdú 13. dôchodky opäť zmenami? Zdroj: Shutterstock.com/fizkes, Studio.G photography

Andrej Danko, predseda SNS a podpredseda Národnej rady SR, otvára diskusiu o budúcnosti trinástych dôchodkov. Návrh na zmeny prichádza v čase, keď sa očakáva výrazný nárast nákladov na ich vyplácanie, uvádza portál O peniazoch.

Vyplácanie trinástych dôchodkov, ktoré sa stalo realitou vďaka iniciatíve súčasného ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD), sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť. Andrej Danko, predseda koaličnej SNS, v pondelok na tlačovej konferencii navrhol prehodnotenie súčasného systému s cieľom ušetriť štátne financie.

Koniec 13. dôchodkov?

Podľa Danka je nevyhnutné otvoriť debatu o vyplácaní 13. dôchodkov vzhľadom na rastúce náklady. „V roku 2024 potrebujeme 830 miliónov eur a v roku 2027 už na trinásty dôchodok nebude stačiť ani miliarda eur,” uviedol Danko. Zdôraznil, že hoci je potrebné pomáhať dôchodcom, súčasný systém nezohľadňuje veľké rozdiely vo výške dôchodkov.

„Je predsa asi nelogické, že tu máme dôchodcov, ktorí majú 2000-, 3000-eurové dôchodky, a takisto dostanú 606 eur,” argumentoval Danko. Navrhuje, aby sa 13. dôchodok vyplácal len seniorom s príjmom nižším ako priemerná mzda. To by podľa jeho odhadu mohlo ušetriť štátu približne 300 miliónov eur ročne.

Napriek diskusii o zmenách, v decembri 2024 sa budú trináste dôchodky vyplácať podľa novej legislatívy schválenej tento rok. Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, vysvetlil, že výška 13. dôchodku už nebude závislá od výšky bežného dôchodku, ale od priemernej sumy v jednotlivých kategóriách.

Poberatelia starobných a predčasných starobných dôchodkov dostanú 606,30 eura, čo zodpovedá priemernej výške starobného dôchodku v roku 2023. Na druhej strane, minimálna garantovaná suma pre poberateľov invalidných, vdoveckých a sirotských dôchodkov bude 300 eur. Informoval o tom portál STVR.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Danko nechce pád vlády

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Slovensko nemá na dôchodky. Pripravte sa na kolaps dôchodkového systému

2

Už čoskoro zo slovenských pultov zmizne základná potravina. Aké budú vaše možnosti?

3

Slovenskí seniori môžu len závidieť. Toto je suma, ktorú dostávajú švajčiarski dôchodcovia

4

Bankový účet pre seniorov. V ktorej banke penzisti najviac ušetria?

5

Príspevok, ktorý využíva množstvo Slovákov, sa zvýši. Stúpne na 200 eur

PR články

Bitcoin: Ako nízko môže klesnúť?

Marek Rodák  | 7. októbra 2024

Bitcoin, najznámejšia kryptomena na svete, prešla v posledných mesiacoch výraznými výkyvmi cien, čo opäť vyvolalo otázky o tom, ako nízko môže jeho hodnota klesnúť.

Bitcoin môže padnúť na 42 000 USD

10-násobný zisk z kryptomien: Ako na to?

Marek Jendrál  | 7. októbra 2024

Kryptomeny sú vysoko volatilné, no práve vďaka cenovým výkyvom môžu obchodníci častokrát inkasovať zisky, ktoré presahujú desaťnásobok vkladu.

Ako zarobiť desaťnásobok na kryptomenách