Predpovedal pohyb trhu a zarobil 10 miliónov dolárov

  • Investor stavil na cenovú volatilitu v indexe S&P 500.
  • Vďaka masívnemu poklesu cien akcií zarobil 10 miliónov dolárov.
  • Presne vedel, čo robí, keďže september je známy cenovými prepadmi.
Novinky Zarobil 10 miliónov dolárov
Zarobil 10 miliónov dolárov. Zdroj: shutterstock.com/Standret/ShutterstockProfessional
BitmarketsFreedum fighter mobil

Cena aktív na globálnych trhoch je určená vzťahom medzi dopytom a ponukou. Kde niekto prerobí, iný zas zákonite zarobí. A presne to sa stalo i jednému obchodníkovi, ktorý stavil na septembrový pohyb trhov a zarobil na tom viac ako 10 miliónov dolárov, uvádza správa Cryptoglobe.

Volatilita mu zabezpečila bohatstvo

Podľa príspevku na sociálnej sieti X (Twitter) investor stavil na pohyb indexu volatility s označením CBOE (VIX). Až 350 000 kontraktov tohto indexu kupujúci získal za 0,25 dolára, pričom následne došlo k vzostupu o 211 %, čo viedlo k masívnemu zisku.

Zisk obchodníka prišiel po tom, čo VIX začiatkom septembra zaznamenal nárast o viac ako 50 % počas výpredaja na akciovom trhu, ako môžete vidieť na grafe nižšie podľa údajov TradingView. Zostup neobišiel ani najväčších technologických gigantov ako Nvidia. Tá za posledné tri týždne klesla o 20 %.

Nárast indexu volatility

Nárast indexu volatility. Zdroj: TradingView

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Obchodník stavil na opakovanie histórie S&P 500

Aj keď index volatility VIX meria iba cenové výkyvy akcií v indexe S&P 500, v ten istý čas sa hýbala väčšina trhov. Investor tak presne vedel čo robí, keďže september je bezkonkurenčne najhorší mesiac z hľadiska ziskovosti akcií. S&P 500 klesol v septembri od roku 1945 v priemere o -0,6 %. Naopak posledný kvartál je najziskovejší z celého roku.

Výkonnosť akcií podľa mesiacov

Výkonnosť akcií podľa mesiacov. Zdroj: CFRA

Podobnú taktiku zvolil aj najpopulárnejší investor Warren Buffett, ktorý síce nestavil na volatilitu, ale priamo predával veľké množstvo akcií. Predaje však realizoval počas posledných mesiacov a mnohí si mysleli, že začína korekcia. Akcie medzitým prekonávali stále nové maximá, čo sa ale v polovici júla skončilo.

Zasadnutie FED-u

V septemberi bude zrejme najdôležitejším faktorom, ktorý bude ovplyvňovať akcie, zasadnutie Americkej centrálnej banky (FED), ktorá 17. a 18. septembra rozhodne o tom, či prvýkrát po viac ako roku zníži úrokové sadzby.

Pred posledným cenovým prepadom varoval aj odborník na trhy, Tom Lee z Fundstratu. Údajne nastane len dočasný krach, po ktorom môžu ceny opäť stúpať, a teda pôjde skôr iba o príležitosť na nákup ako o počiatok recesie. To by korešpondovalo s priemernými ziskami S&P 500 počas posledného kvartálu, ktorý je najziskovejší.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Solaxy PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.