Meškáte so splátkou úveru? Po novom vás to môže stáť povinnosť predčasne ho splatiť

  • Okrem počtu omeškaných splátok budú nové pravidlá brať do úvahy aj ďalšie kritériá
  • Pozrite sa, ako by to mohlo vyzerať v praxi
Ekonomika Predčasné splatenie úveru môže mať nové pravidlá
Predčasné splatenie úveru môže mať nové pravidlá. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes, G-Stock Studio
BitmarketsFreedum fighter mobil

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely Občianskeho zákonníka. Ten upravuje možnosť veriteľa požadovať úhradu celej dlžnej sumy v prípade nesplácania úveru. Okrem počtu omeškaných splátok budú nové pravidlá brať do úvahy aj ďalšie kritériá.

Ako informuje portál O peniazoch, rezort spravodlivosti navrhuje nové pravidlá pre uplatnenie práva na predčasné splatenie úveru. Ich cieľom je zosúladiť slovenskú legislatívu so závermi Súdneho dvora Európskej únie. Tieto zmeny sú odpoveďou na nedostatky vo vnútroštátnej právnej úprave, ktoré Súdny dvor EÚ identifikoval vo veciach týkajúcich sa Slovenska.

Rezort uviedol, že navrhovaná nová právna úprava rieši možnosť dodávateľa požadovať úhradu celého plnenia alebo celej dlžnej sumy podľa stanovených podmienok. Tieto podmienky zohľadňujú nielen počet omeškaných splátok, ale aj ich celkovú sumu omeškania vzhľadom k celkovému plneniu, na ktoré je spotrebiteľ viazaný podľa spotrebiteľskej zmluvy, a vzhľadom k trvaniu tejto zmluvy.

Čo sa zmení?

Veriteľ sa bude môcť rozhodnúť, či svoje nové právo využije. Bude však musieť splniť určité podmienky.

Takto to bude vyzerať v praxi

V budúcnosti by mohol veriteľ požadovať vrátenie celého plnenia, ak je jeho dlžník v omeškaní s aspoň tromi splátkami. Omeškaná suma musí predstavovať najmenej 10 % celkovej sumy plnenia pri zmluve s dohodnutou dobu najviac tri roky, 5 % pri zmluve s dohodnutou dobu dlhšou ako tri roky, alebo 2,5 % pri úvere zabezpečenom záložným právom k nehnuteľnosti určenej na bývanie.

Navrhované ustanovenie dáva veriteľovi možnosť rozhodnúť, či a kedy využije toto právo, avšak iba v období, keď sú splnené podmienky na tzv. zosplatnenie. Pred využitím tohto práva bude mať povinnosť vyzvať spotrebiteľa na vrátenie celej dlžnej sumy a stanoviť mu lehotu, ktorá nesmie byť kratšia ako 15 dní.

„Až po uplynutí tejto dodatočnej lehoty sa stáva celé plnenie zo spotrebiteľskej zmluvy splatným,” uviedol rezort spravodlivosti v zdôvodňujúcej správe. Navrhovaná novela, inšpirovaná nemeckou právnou úpravou podľa MS, nevylučuje možnosť upraviť zmluvné podmienky inak. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. septembra 2024.

Prečo sa riešia takéto zmeny?

Táto navrhovaná novela je odpoveďou na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ z 9. novembra 2023. To sa týkalo spotrebiteľského úveru, ktorý VÚB poskytol v roku 2012 so splatnosťou 20 rokov.

Podľa informácií zverejnených v bulletine kancelárie Najvyššieho súdu SR banka neskôr v čase krátkom po uzavretí príslušnej zmluvy o úvere požadovala od dvoch dlžníkov vrátenie celej dlžnej sumy na základe uplatnenia klauzuly o predčasnej splatnosti celého dlhu.

Títo dlžníci boli v čase požiadavky platobne neschopní a meškali so splátkou vo výške 1 106,50 eura.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video! 

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.