- BRICS rozširuje svoj vplyv a prijíma nových členov.
- USA a EÚ čelia spomaleniu rastu a inflácii.
- Kľúčovými faktormi budú technológie, obchod a geopolitika.
Ročný reálny rast HDP
Hrubý domáci produkt je najčastejšie používaným meradlom celkovej ekonomickej aktivity krajiny. Predstavuje celkovú hodnotu v stálych cenách konečných tovarov a služieb vyrobených v krajine počas určitého časového obdobia, napríklad jedného roka. Poďme sa preto pozrieť na porovnanie tejto metriky v krajinách G7 a BRICS na základe údajov MMF.
Na grafe sú oranžovou farbou znázornené krajiny G7 a žltou farbou BRICS. Jasne vidieť, že G7 v raste reálneho HDP značne zaostáva.
Záverečné zhodnotenie
Západné ekonomiky čelia viacerým výzvam, ako sú spomalenie rastu, vysoká inflácia a geopolitické napätie. Pandémia covid-19, energetická kríza a vojnové konflikty oslabili stabilitu ekonomík. Na rozdiel od nich BRICS ťaží z rýchleho rastu rozvojových krajín a zvyšujúcej sa industrializácie.
USA a EÚ majú však stále výhodu v podobe vysoko rozvinutých technológií, inovácií a vzdelávacieho systému. Napriek ekonomickým problémom majú stabilnejšie finančné trhy, silnejšie inštitúcie a vysokú životnú úroveň. Otázkou zostáva, či si dokážu udržať konkurencieschopnosť a adaptovať sa na meniace sa podmienky globálnej ekonomiky.
Hoci BRICS v posledných rokoch posilňuje svoj vplyv, USA a EÚ majú stále ekonomickú prevahu. Ich vyspelé trhy, vysoká životná úroveň a stabilné inštitúcie predstavujú výhodu. Avšak, ak si BRICS udrží svoj rast, môže v nasledujúcich desaťročiach vážne ohroziť dominanciu Západu.
Napriek výzvam zostáva otvorená otázka, či BRICS dokáže vytvoriť skutočne jednotný ekonomický blok s koordinovanou politikou. Rozdiely medzi členmi v politických systémoch, hospodárskych modeloch a strategických prioritách môžu byť prekážkou. Ak sa však BRICS dokáže zjednotiť, jeho rastúci vplyv môže zmeniť svetový ekonomický poriadok.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: