Prečo vzniká inflácia a ceny potravín rastú?

  • Prečo vznika inflácia a ceny potravín rastú?
  • Inflácia eroduje kupnú silu meny v dôsledku dopytového tlaku a neuspokojenej ponuky.
Plus Inflácia a ceny potravín
Inflácia a ceny potravín. Zdroj: shutterstock.com/Elpisterra/Hayden Dunsel/Sidenko Tatiana

Vnútroštátne príčiny rastu cien

Inflácia môže byť generovaná aj v dôsledku domácich faktorov, ako sú napríklad zmeny v daňovej politike, ktoré zvyšujú náklady podnikateľov a tým aj ceny výrobkov a služieb. Ďalšou príčinou môže byť zvýšená spotrebná dopyt po tovaroch a službách, presahujúci schopnosti domácej ekonomiky uspokojiť tieto potreby bez cenového dopadu.

Za vnútroštátny tlak na rast cien potravín môže byť zodpovedný aj nedostatok investícií do agrosektoru, spôsobujúci zníženú produktivitu a efektivitu. Rovnako značný vplyv môže mať inflácia nákladov, vyvolaná rastúcimi cenami energií, materiálov a práce, ktoré sa premietajú do konečných cien potravín. V náročných ekonomických podmienkach, keď rastú ceny vstupov a zdrojov, podniky sú prinútené tieto dodatočné náklady reflektovať v cenách svojich výrobkov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Daňová politika

Daňová politika štátu je zásadným faktorom ovplyvňujúcim ekonomiku a infláciu. Vysoké daňové sadzby môžu obmedziť investície a inovácie.

Zmeny v daňovej politike, ako sú zvýšenia daní alebo zavedenie nových odvodov, spôsobujú rast nákladov pre podnikateľov. Tieto dodatočné výdavky môžu motivovať firmy k prenášaniu zvýšených nákladov na spotrebiteľov.

Naopak, daňové úľavy a stimuly môžu napomáhať ekonomickému rastu a priaznivým spôsobom ovplyvniť infláciu. Priaznivá daňová politika umožňuje podnikom rozvíjať činnosť a zvyšovať produktivitu.

Komplexná reforma daňového systému môže byť nástrojom na stabilizáciu cien. Zavádzanie transparentných a efektívnych daňových štruktúr môže redukovať administratívne náklady a zlepšiť investičné prostredie.

Z dlhodobého hľadiska má stabilná a predvídateľná daňová politika pozitívny vplyv na ekonomický rozvoj. Ponúka istotu pre podniky pri ich dlhodobom plánovaní.

Regulačné obmedzenia

Regulačné obmedzenia môžu výrazne ovplyvniť dynamiku trhov a stáť za rastom cien.

  1. Zvýšenie bezpečnostných štandardov môže vyžadovať investície do nových technológií.
  2. Obmedzenia dovozu určitých tovarov môžu znížiť konkurenciu a umožniť cenový rast.
  3. Environmentálne predpisy môžu zvyšovať náklady na výrobu a tlačiť ceny nahor.
  4. Kvóty na produkciu môžu obmedziť dostupnosť tovarov a následne ovplyvniť ich ceny na trhu.
  5. Licenčné poplatky a patentové práva môžu zvýšiť náklady firiem a reflektovať sa vo vyšších cenách.

Tieto faktory často vyvolávajú dodatočné výdavky pre podniky, ktoré si následne vyžadujú kompenzáciu.

Pri sprísnení regulácií je nevyhnutné zohľadniť ich dopad na ceny a dostupnosť produktov.

Myslíte si, že v najbližších rokoch svet zasiahne silná inflácia?

Loading ... Loading ...
SpäťStrana 3/4Ďalej
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.