Prevalenie hacku bitcoinovej burzy Mt. Gox v decembri 2013 ukončilo spanilú jazdu kryptomien a poslalo ich do niekoľkoročného downtrendu. Ide síce o (na pomery Bitcoinu) dávnu históriu, no táto udalosť ešte stále ovplyvňuje trhy. Správy o predaji veľkého množstva BTC z Mt. Goxu v minulosti neraz zrazili ceny.
Prečo sa zrazu začalo špekulovať, že 150 000 BTC vstúpi do obehu?
850 000 BTC z burzy zmizlo, no ďalších 150 000 BTC tam ostalo. Tieto mince boli v roku 2019 zverené do rúk správcu, ktorý má za úlohu rozdistribuovať ich medzi poškodených traderov. Správca má čas do 15. októbra, aby prišiel s plánom.
Samozrejme, vstup tak veľkého množstva mincí má potenciál poriadne zamávať s trhmi. Avšak je len málo pravdepodobné, že sa tak stane. Vzhľadom na akcie správcu v minulosti predpokladáme, že požiada o odklad. Podobne, ako to urobil v apríli 2019, marci 2020 a naposledy 30. júna 2020, kedy okresný súd v Tokiu odklad schválil.
Aj keby správca nepožiadal o ďalší odklad, neznamená to, že o 15. októbra dumpne 150 tisíc BTC na burzy. Do tohto dátumu má totiž iba predložiť plán na vyplatenie poškodených.
Prečítajte si Bitcoin analýzu – 3 dôvody, prečo bude Bitcoin v roku 2020 padať
Bitcoin ukazuje odolnosť voči zlým správam
Aj keby nakoniec došlo k vyplateniu poškodených je len málo pravdepodobné, že to spôsobí výpredaje. Iste, vstup veľkého množstva mincí na trh je negatívny fundament, no rozhodne nie každý by ich okamžite predal. Navyše, Bitcoin v poslednej dobe ukázal, že ho len tak niečo nerozhodí.
Americká CFTC nedávno obžalovala burzu BitMEX z prevádzkovania neregulovanej burzy cenných papierov a umožnila pranie špinavých peňazí kvôli nedostatočným KYC/AML procedúram. Bitcoin však sotva zareagoval. Držal sa aj potom, čo americký prezident Trump oznámil, že bol nakazený koronavirusom. Akciové trhy pritom okamžite zaznamenali prepad o ďalších 5%.
Zistite viac o BitMEXe:
HOT – CFTC obvinila BitMEX z prevádzkovania nelegálnej burzy s derivátmi