- Zber chránených druhov húb na Slovensku môže viesť k pokute až do výšky 9 958 eur pre jednotlivcov.
- Ministerstvo životného prostredia SR zároveň upozorňuje na problematiku zberu lesných plodov v chránených územiach.
- Pokuty, ktoré vám hrozia, dosahujú astronomické čiastky.
Ministerstvo životného prostredia SR zároveň upozorňuje na problematiku zberu lesných plodov v chránených územiach. V národných parkoch a územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany je zber lesných plodov, vrátane húb, povolený len na vyhradených miestach a výlučne pre vlastnú spotrebu.
Enormný zber lesných plodov poškodzuje prírodu a vzácne ekosystémy národných parkov. Jeden zberač dokáže za použitia zberných pomôcok nazbierať desiatky litrov lesných plodov denne, čo má významný vplyv na miestnu faunu.
Lesné plody sú kľúčovou súčasťou potravinového reťazca pre mnohé druhy živočíchov vrátane ohrozených druhov ako hlucháň hôrny či medveď hnedý. Nadmerný zber týchto plodov môže viesť k narušeniu prirodzenej rovnováhy v ekosystéme a nútiť zvieratá hľadať potravu v iných, často ľudských oblastiach.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kontroly a sankcie
Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú zamestnanci správ národných parkov a strážcovia prírody. V prípade priestupku môže byť v blokovom konaní udelená pokuta do 300 eur spojená s odobratím nazbieraných plodov a náradia. V správnom konaní sa výška pokuty môže vyšplhať až na 3 319,39 eur.
Národné parky v spolupráci s políciou pravidelne organizujú akcie zamerané na odhalenie nelegálnych zberačov, ktorí vykonávajú zber na komerčné účely. Tieto kontroly sú obzvlášť intenzívne v populárnych lokalitách ako Tatranský národný park či Slovenský raj.
Čo robiť v prípade podozrenia
Ak má niekto podozrenie na nelegálny zber, ministerstvo odporúča kontaktovať príslušnú správu národného parku, chránenej krajinnej oblasti, políciu alebo Zelenú linku ministerstva na čísle 0800 144 440. Tatranský národný park má zriadenú aj vlastnú pohotovostnú linku s číslom 0911 485 280.
Hubárčenie a zber lesných plodov sú obľúbenými aktivitami mnohých Slovákov. Je však kľúčové, aby sme pri týchto činnostiach rešpektovali prírodu a platné zákony. Len zodpovedným prístupom môžeme zabezpečiť, že naše lesy a ich bohatstvo zostanú zachované aj pre budúce generácie.