Práve začala recesia. Signalizujú to tieto ukazovatele

  • Viacero ukazovateľov signalizuje recesiu ekonomiky.
  • Ekonomická aktivita sa výrazne spomaľuje
  • Nedávno nastal masívny výpredaj na globálnych trhoch.
Ekonomika Práve začala recesia
Práve začala recesia. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
BitmarketsOkazio mobil

Mnohí ekonómovia sa už pred niekoľkými mesiacmi obávali recesie. Napokon pred pár dňami nastal prudký prepad globálnych trhov, ktorý spustili úrokové sadzby v Japonsku. Zdá sa, že obavy sa naplnili a existuje hneď niekoľko ukazovateľov, ktoré by tento negatívny scenár mohli podporiť, uvádza News Bitcoin.

Faktory, ktoré signalizujú, že nastane recesia

V USA aj v Európe sme svedkami zníženej ekonomickej aktivity. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) je pomalý a taktiež mierne rastie aj nezamestnanosť. Zatiaľ čo v eurozóne rastie HDP tempom 0,3 %, v USA je to podľa údajov Tradingeconomics 2,8 %. Ďalším ukazovateľom sú pokračujúce kolapsy bánk v USA. V roku 2024 ukončilo svoju činnosť ďalších 5 bánk.

Rast HDP v eurozóne

Rast HDP v eurozóne. Zdroj: Tradingeconomics

Ekonomiku trápia aj vysoké úrokové sadzby, ktoré spôsobili, že rastie počet nesplatených úverov. V USA centrálna banka úrokové sadzby stále neznížila z intervalu 5,25 až 5,50 % a v eurozóne síce k jednému zníženiu došlo, no sadzby sú vysoko na úrovni 4,25 %. Celkovo môžeme sledovať, že investori sú taktiež pesimistický čo sa týka vyhliadok ekonomiky.

Čo je recesia?

Recesia je obdobie poklesu ekonomickej aktivity v krajine. Väčšinou nastáva, keď dôjde k poklesu rastu HDP dva kvartály po sebe.

V neposlednom rade ekonomiky po celom svete negatívne ovplyvňujú aj svetové konflikty. Svet sa rozdelil na dva tábory, G7 a BRICS, kvôli novému trendu dedolarizácie v dôsledku amerických sankcií uvalených na Rusko. S tým je spojený aj stále pretrvávajúci konflikt na Ukrajine. Celkovo je až 90 krajín, ktoré sú zapojené do zahraničného konfliktu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Japonsko strhlo lavínu výpredajov

Všetky tieto udalosti hrajú v prospech recesie. To vyvrcholilo v masívny prepad svetových trhov v dôsledku zvýšenia úrokovej sadzby v Japonsku. Táto udalosť stiahla index Nikkei o 30 % nadol a spustila sa lavína. Zatiaľ však nikto nevie, či ide o počiatok recesie, alebo len o krátkodobý prepad. Jedno je ale isté – takýto pád sme nevideli dlhé roky.

Myslíte si, že sme svedkami počiatku recesie?

Japonská centrálna banka na svojom zasadnutí na konci júla 2024 nečakane zvýšila svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na približne 0,25 % z predchádzajúceho rozpätia 0 až 0,1 %, ktoré stanovila v marci. Na druhej strane japonský jen stúpol oproti americkému doláru o 14 % za posledný mesiac. Ukázalo sa, že západné ekonomiky sú v súčasnosti na podobné udalosti náchylné, čo odráža citlivý sentiment a negatívnu náladu na trhoch.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.