Pracujete v zahraničí? Pozor na daňové pasce, ktoré vás môžu stáť tisíce

  • Až 300-tisíc Slovákov pracuje v zahraničí a rieši otázku zdanenia príjmov.
  • Daňovým rezidentom Slovenska ste pri pobyte dlhšom ako 183 dní ročne.
  • Stály byt a stredisko životných záujmov určujú vašu daňovú rezidenciu.
Ekonomika Pozor na daňové pasce
Pozor na daňové pasce. Zdroj: shutterstock.com/GaudiLab, Svetlana Mahovskaya
Coinfactory PC banertxb

Práca alebo dlhší pobyt v zahraničí nie sú v súčasnosti ničím výnimočným. Podľa Štatistického úradu SR pracovalo koncom roka 2024 mimo Slovenska 118-tisíc našincov. Iné odhady hovoria, že vrátane dlhodobých pobytov dosahuje počet občanov SR pracovne aktívnych za hranicami až 300-tisíc.

Títo ľudia riešia v súvislosti s ich zárobkovou činnosťou mnohé praktické problémy. Jedným z nich je práve zdanenie. Často totiž nie je jasné, v akej krajine by mal človek zdaňovať svoje príjmy. Kedy je to potrebné urobiť na Slovensku a kedy, naopak, za hranicami?

Kedy si dávať pozor?

Odborníci zo spoločnosti NeoTax sa pozreli na tému bližšie a namodelovali prípady, ku ktorým bežne dochádza a pri ktorých by mohlo rozhodnutie o krajine zdanenia spôsobovať problémy.

Pri platení daní je treba v prvom rade pamätať na to, že štátne občianstvo a daňová rezidencia sú dva odlišné pojmy. Kým prvý hovorí o občianskej príslušnosti, druhý o ekonomickej aktivite.

Občianstvo môžeme charakterizovať ako trvalý právny vzťah medzi fyzickou osobou a konkrétnym štátom. Z uvedeného vzťahu vyplývajú práva a povinnosti tak pre občana, ako aj pre štát,” konštatuje Eva Mihalíková, odborníčka zo spoločnosti NeoTax.

Slovensko umožňuje svojim občanom mať dvojité občianstvo. Teda slovenské a zároveň inej krajiny, napríklad české. Existujú však štáty, ktoré dvojité občianstvo zakazujú. Napríklad v prípade Rakúska platí, že ak Slovák požiada o tamojšie občianstvo, musí sa vzdať toho slovenského.

Daňová rezidencia je niečo celkom iné. Označuje krajinu, v ktorej je daňovník povinný platiť dane.Väčšinou ide o štát, v ktorom človek trávi najviac času alebo tam pracuje,” objasňuje Eva Mihalíková. Aj tu platí, že pravidlá na získanie štatútu daňového rezidenta sa v jednotlivých krajinách líšia.

Rezidentom danej krajiny je podľa legislatívnych pravidiel fyzická osoba, ktorá má v štáte trvalý pobyt alebo stredisko záujmov, napríklad rodinu. Ďalšou možnou podmienkou je nutnosť zdržiavať sa v krajine minimálne 183 dní v roku.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/4Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.